11 marca obchodzony jest Dzień Sołtysa. Jest to świetna okazja aby przybliżyć sobie jaką funkcję pełnią Sołtysi w naszym środowisku lokalnym.
Funkcja sołtysa nie jest pozycją nową, ma ona wiekową tradycję. Warto przytoczyć słowa Zygmunta Zella, który stwierdził że „Sołtysi są jedyną z najstarszych, jeśli w ogóle nie najstarszą instytucją państwa polskiego od XIII po XXI w. Przetrwali Piastów, Jagiellonów, państwo Krzyżackie, Andegawenów, Wazów, Królów elekcyjnych, państwo rozbiorowe i PRL”
Sołtys to funkcja społeczna, ale bardzo wymagająca. Jego rola nie sprowadza się już tylko i wyłącznie do zbierania podatków i przekazywania kurend.
Dobry "gospodarz wsi" na bieżąco reaguje na potrzeby w swoim sołectwie, zabiega o inwestycje, integruje mieszkańców, potrafi zorganizować wsparcie dla osób starszych i samotnych, niepełnosprawnych lub mniej zaradnych życiowo. Najważniejszą sprawą dla sołtysa jest rozwiązywanie palących problemów w sołectwach. "Sołtysowanie", jak każda aktywność społeczna, może dawać wiele satysfakcji, sprawiać, że człowiek czuje się spełniony i potrzebny. Trzeba jednak pamiętać że sołtysowi potrzebne jest wsparcie i zaangażowanie mieszkańców – bez tego trudno cokolwiek we wsi zmienić