"W imieniu Najjaśniejszej Rzeczypospolitej Polskiej ja, generał broni Józef Haller obejmuję w posiadanie ten oto nasz prastary Bałtyk słowiański" – powiedział 10 lutego 1920 roku Błękitny Generał. W tym roku mija 97 lat od symbolicznych zaślubin Polski z morzem w Pucku.
W Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego w Licheniu Starym znajduje się platynowa obrączka z grawerunkiem upamiętniająca tamten dzień. Obrączka należała do gen. Józefa Hallera. Zaślubiny z Bałtykiem były kulminacyjnym momentem przejmowania ziem pomorskich po pierwszej wojnie światowej . Dokonał ich Józef Haller nazywany Błękitnym Generałem. W drodze do polskiego portu w Pucku generał zatrzymał się 10 lutego 1920 roku w Wolnym Mieście Gdańsku. Tam, z rąk Józefa Wybickiego otrzymał dwa pierścienie, przekazane przez gdańską Polonię. Po przybyciu do Pucka Haller pojechał nad wody zatoki, gdzie czekały na niego tłumy Kaszubów, wicepremier Wincenty Witos, marszałek Maciej Rataj oraz kaszubski działacz społeczny Antoni Abraham.
Generał na koniu wjechał na skraj zamarzniętej zatoki, po czym wrzucił pierścień w morze. Pierścień zatrzymał się na lodzie i dopiero gdy pułkownik Stanisław Skrzyński podjeżdżając do niego na koniu załamał lód, uroczystość została w pełni zakończona.
Na pamiątkę tamtych wydarzeń, w puckim porcie rybackim stoi pamiątkowy słup przypominający akt zaślubin (jest to kopia zniszczonego przez hitlerowców oryginału). Od 1995 roku Liga Morska nadaje repliki pierścienia za wybitne zasługi na rzecz gospodarki i kultury morskiej.
W Muzeum im.ks Józefa Jarzębowskiego w Licheniu Starym znajdują się także inne pamiątki związane z gen. Józefem Hallerem, bohaterem tamtych wydarzeń, m. in. mundur, odznaczenia, rzeczy osobiste, relikwiarze.