Świat w miniaturze – wystawa makiet Jana Kloca

Każdy ma swój sposób na utrwalanie wspomnień – powiedział Jan Kloc podczas wernisażu zagórowskiej wystawy, w dniu 11 stycznia 2017 roku  – jedni piszą dzienniki, inni – robią zdjęcia, a ja mam swoje makiety!

 

Podziwiane przez cały grudzień w  naszej filii w Trąbczynie, a obecnie wystawione w bibliotece głównej w Zagórowie, makiety autorstwa pana Jana Kloca cieszą się ogromną popularnością wśród mieszkańców naszej gminy.

Pierwszą z wystaw zainicjowała Anna Siuba, bibliotekarka z Trąbczyna, która wcześniej już organizowała u siebie wystawę numizmatyczną ze zbiorów pana Kloca i dowiedziała się wtedy o innej jego pasji – projektowaniu makiet. Przez cały grudzień miniaturowe budynki kościołów, remizy strażackiej, stacji witaszyckiej kolejki wąskotorowej i inne obiekty obejrzało w Trąbczynie ponad sto osób.

 

 

Pomysł kontynuacji wystawy w Zagórowie był zatem naturalnym następstwem trąbczyńskiej ekspozycji. Pod tytułem "Mój świat w miniaturze" prezentujemy Państwu 10 wspaniałych projektów. Są pośródnich takie, które są dzisiaj już tylko wspomnieniem, znanym młodszym pokoleniom już tylko ze zdjęć lub zaledwie ze słyszenia. Każdy z nich wart był uwiecznienia.

W trakcie wernisażu pan Jan Kloc, zagórowski radny i wieloletni pracownik Poczty Polskiej opowiedział o narodzinach swojej pasji, wspomnieniach związanych ze zbudowanymi obiektami oraz  pomysłach na kolejne projekty. Tworzenie makiet jest dla niego sposobem na utrwalenie wspomnień, na ocalenie od zapomnienia obiektów, które znikają z naszego krajobrazu szybciej, niż w ogóle zdajemy sobie z tego sprawę. Dzięki pasji pana Kloca mogliśmy dzisiaj podziwiać np. miniaturowe odpowiedniki stacji witaszyckiej kolejki wąskotorowej w Zagórowie oraz Grabinie, zlikwidowanej  na początku lat 90-tych, zabudowania gospodarcze z Łazińska II, powstałe w stylu "żelaznych domów" olęderskich, a nieistniejące od końca lat 70-tych, a również piękny kościółek rzymskokatolicki z Ostrówek na Wołyniu, spalony przez UPA w 1943 roku. Każdy z tych obiektów odegrał ważną rolę w życiu pana Jana Kolca…

Wystawa w Zagórowie trwać będzie do końca stycznia. Wszystkich, którzy jeszcze nie byli, zapraszamy – warto!

 

Artykuł przesłany przez http://www.biblioteka-zagorow.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Ta witryna używa plików Cookie. Aby zapewnić jej poprawnie działanie, konieczne jest ich zatwierdzenie.