Schronisko Miejskie w Koninie ostrzega, że podczas zimy powinniśmy zadbać również o naszych futrzanych przyjaciół. Dla kotów i psów obecna pora roku również jest trudna – niskie temperatury stanowią zagrożenie dla zwierząt pozostających na dworze.
Dla psów, które pozostają na dworze trzeba przygotować dostateczną ilość słomy w budzie, oznacza to, że dla psów krótkowłosych słoma powinna być wyłożona po sufit tak, by zwierzę mogło się w niej niejako zakopać i wtedy będzie ona izolowała go od kilku stron. Warto także zabezpieczyć wejście do budy, przymocowując kawałek dywanu czy koca. Pamiętajmy, żeby jednak taki materiał przeciąć w połowie, by zwierzak mógł swobodnie skorzystać z wejścia. Opiekunowie schroniska przypominają również o ociepleniem budy.
Zima to również trudny czas dla kotów, które w poszukiwaniu ciepła wchodzą pod maski samochodów. Zawsze warto przed ruszeniem popukać w maskę, aby futrzak mógł uciec. Jeśli w Waszej okolicy znajdują się tzw. koty wolnożyjące, warto pomyśleć o fajnej, solidnej, ocieplanej budce dla nich, którą można np. wykonać samemu w domu, zaktywizować całą rodzinę, niech też pomogą.
Gdy zauważymy, że właściciele nie zapewniają zwierzętom odpowiednich warunków, to pierwszym krokiem jest zwrócenie im uwagi. Następie można poprosić o pomoc Towarzystwo Ochrony Zwierząt, oprócz tego działają również różne stowarzyszenia i fundacje prozwierzęce.