Fundusz Sołecki – znają potrzeby

Fundusz sołecki to pieniądze, które dzięki ustawie o funduszu sołeckim dają mieszkańcom Gminy Malanów, możliwość decydowania o niewielkiej części gminnego budżetu.

Mieszkańcy 17 sołectw gminy Malanów decyzję o przeznaczeniu środków funduszu sołeckiego na 2016 rok, podjęli już na zebraniach wiejskich w 2015 roku. Do rozdysponowania mieli łączną kwotę 308 507,95 zł. W zależności od liczby mieszkańców, każde z sołectw otrzymało różną pulę pieniędzy z wyżej wymienionej kwoty. Różne były także priorytety i wyznaczone zadania do zrealizowania. Na co więc mieszkańcy Gminy Malanów wydali najwięcej w minionym roku? Oto kilka najpopularniejszych sołeckich przedsięwzięć:

  • zagospodarowanie placów gminnych,                                           
  • budowa i rozbudowa oświetlenia drogowego,                              
  • remonty świetlic wiejskich,                                                 
  • organizacja imprez integracyjnych,                                    
  • zakup wyposażenia świetlic wiejskich,                             
  • remonty dróg,                                                  
  • zakup strojów dla zespołów ludowych i sportowych.
  • Nie od dziś wiadomo, że razem można więcej. Nowelizacja ustawy o funduszu sołeckim dała możliwość realizacji jednego przedsięwzięcia przez kilka sołectw. Z tej możliwości skorzystało w minionym roku 16 z 17 sołectw naszej gminy. Działając wspólnie udało się zakupić dwie maszyny: kosiarkę do rowów i poboczy oraz rozdrabniarkę do gałęzi, którymi gospodaruje Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej. Zakup kosiarki pozwala na efektywne koszenie trawy, zarówno w rowach jak i na poboczach przy drogach gminnych, z kolei zakup rozdrabniarki na skuteczne usuwanie wyciętych gałęzi, poprawiając wygląd i estetykę naszych sołectw. Wspólne przedsięwzięcie zrealizowały także sołectwa Miłaczew i Miłaczew Kolonia, wyremontowały one część świetlicy wiejskiej w Miłaczewie, z której mieszkańcy obu sołectw na równi korzystają. Miejmy więc nadzieję, że ta dobra praktyka, pozostanie w naszych sołectwach na dłużej.

    Poza środkami finansowymi, fundusz sołecki angażuje do działania także mieszkańców. Wszystkie wyżej wymienione zadania to inicjatywy zgłaszane przez mieszkańców na zebraniach wiejskich, to oni najlepiej wiedzieli co trzeba w danym czasie w sołectwie zrobić, co jest najważniejsze. Fundusz sołecki w dużej mierze sprzyja ich aktywności, a aktywność mieszkańców to ważny czynnik rozwoju lokalnego. Z kolei rozwój to nie tylko pieniądze, to także wartości duchowe, których nie widać, to pielęgnowanie lokalnych tradycji, to jakość życia, to umacnianie więzi społecznych, czyli to co dla wspólnot lokalnych jakimi są sołectwa powinno być najważniejsze.

     

    Katarzyna Łyskanowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Ta witryna używa plików Cookie. Aby zapewnić jej poprawnie działanie, konieczne jest ich zatwierdzenie.