Manewry… nie tylko policyjne

W środę i czwartek trzecie klasy liceum ogólnokształcącego  o profilu policyjnym i bezpieczeństwa wewnętrznego z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego im. S. Batorego w Koninie uczestniczyły w treningu kompetencyjnym organizowanym przez Komendę Wielkopolską Policji w Poznaniu.

W trzyletnim cyklu kształcenia wymienione klasy mają 2 obozy orgaznizowane przez KWP Poznań, które  realizowane są w Kiekrzu. Obóz dla klas trzecich jest dość wyjątkowy, zupełnie odbiega od tematów strikte policyjnych. Wydział Komunikacji Społecznej w KWP Poznań wiedząc jakie najczęściej błędy popełniają kandydaci na rozmowie kwalifikacyjnej do policji, postanowili przygotować uczniów klas objętych współpracą do tego zadania. Trening kompetencyjny, sztuka autoprezentacji, zajęcia integracyjne – to wszystko po to, by trenować tzw. Kompetencje miękkie: komunikatywność, kreatywność, pracę zespołową, dynamiczność, inicjatywę.

Wszystko podsumowywała symulacja rozmowy kwalifikacyjnej, podczas której  niezwykle istotna jest rola komisji, w skład której skład wchodzą: psycholog z KWP Poznań, nauczyciel-opiekun, dwóch uczniów. Kandydaci odpytywani byli przez ok 40 minut , następnie komisja wyrażała swoją opinię,   podsumowywała realizację zadania . Tak niecodzienna dla młodego człowieka sytuacja była przyczyną ogromnego stresu, ale w przyszłości zapewne  ułatwi wystąpienie przed właściwą komisją.

Uczniowie mieli też możliwość odbycia rozmowy z przyszłymi psychologami – studentami 5 roku   z Wyższej Szkoły Pedagogiki i Administracji w Poznaniu.

Drugi dzień również pełen był niesamowitych  doświadczeń i wrażeń. Na początek młodzież uczestniczyła w wykładzie na temat „Możliwości prawne oddziaływania Policji na sekty”. Na hali sportowej, w Oddziale Prewencji Policji w Poznaniu, pod okiem profesjonalistów młodzież  trenowała na  torze przeszkód, który również stanowi zadanie  do zaliczenia w procesie rekrutacji do służb  Policji. Uczniowie mogli   sprawdzić swoje możliwości   i wyciągnąć wnioski- co jeszcze trzeba poprawić, aby zdać test. Na koniec młodzież  odwiedziła  Skoda Auto Lab-  Interaktywne Centrum Bezpieczeństwa w Poznaniu, gdzie symulatory i  pokazy utwierdziły  młodych adeptów policji  jak ważna jest bezpieczna jazda samochodem, zapinanie pasów, a także jak funkcjonują poszczególne układy w samochodzie np. hamowanie czy  poduszki powietrzne. Jednak największą atrakcją był symulator dachowania, który  przewracał się na  wszystkie strony  wywołując dreszcz emocji. Urządzenie jest   doskonałym źródłem edukacji przyszłych kierowców, poprzez doświadczenie pokazuje bowiem  zachowanie auta i pasażerów w trakcie kolizji drogowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Ta witryna używa plików Cookie. Aby zapewnić jej poprawnie działanie, konieczne jest ich zatwierdzenie.

Facebook
Instagram
YouTube
Follow by Email