Obraz Josepha Knechtela (1737) „Powierzenie cystersów opiece Maryi” powrócił na swoje miejsce w lądzkim klasztorze, po kilkuletniej, kosztownej konserwacji.
Z nieukrywaną satysfakcją informuję, iż kolejny obraz z kolekcji ściennych obrazów sztalugowych umiejscowionych w krużgankach lądzkiego zespołu klasztornego, po wielu latach oczekiwania odzyskał formę zbliżoną do pierwotnej. Stało się tak dzięki inicjatywie podjętej przed kilku laty przez mojego poprzednika ks. prof. Ryszarda Sadowskiego SDB we współpracy z kustoszem zabytku ks. prof. Januszem Nowińskim SDB oraz z panią Anną Czerwińską, uznanym konserwatorem i opiekunem lądzkich malowideł. Całemu zespołowi konserwatorskiemu, wszystkim osobom życzliwym i zainteresowanym troską o przywracanie świetności polskiemu dziedzictwu kulturowemu w Lądzie, także tym osobom, które przyczyniły się do uzyskania środków od Samorządu Województwa Wielkopolskiego oraz z zasobów budżetowych Wojewody Wielkopolskiego pozostających w dyspozycji Wielkopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, składam wyrazy wdzięczności i podziękowania, a sympatyków naszego klasztoru zapraszam do zapoznania się z efektami przeprowadzonych prac konserwatorskich.
Ks. dr hab. Mariusz Chamarczuk SDB
(Rektor WSD TS w Lądzie nad Wartą)
Pani Anna Czerwińska w następujący sposób opisuje przeprowadzone prace konserwatorskie:
W dniu 9 listopada 2016 roku w Lądzie nad Wartą komisyjnie odebrano zakończone prace konserwatorskie przy obrazie „Powierzenie cystersów opiece Maryi” autorstwa prawdopodobnie Jeremiasa Josepha Knechtela. Bardzo zniszczony obiekt przez kilkadziesiąt lat nie był eksponowany. Po trwających trzy lata pracach konserwatorskich powrócił na swoje miejsce w klasztornych krużgankach, nad wejściem do kapitularza.
Dzieło powstało w 1737 roku na zamówienie opata Antoniego Mikołaja Łukomskiego jako jedno z 26 płócien dekorujących ściany krużganków opactwa cysterskiego klasztoru w Lądzie nad Wartą. Cykl prezentujący dzieje i legendy oparte na historii zakonu cystersów był dziełem franciszkańskiego malarza z Poznania, Adama Swacha, który w 1714 i w 1716 roku namalował 20 płócien. Omawiane dzieło powstało dwadzieścia lat później i stanowiło uzupełnienie cyklu. Do dnia dzisiejszego zachowało się 20 obrazów.
Prace konserwatorskie przy zabytku zrealizowano przy wsparciu finansowym Samorządu Województwa Wielkopolskiego oraz ze środków budżetowych Wojewody Wielkopolskiego w dyspozycji Wielkopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.