Tradycyjnie, w ostatnią niedzielę miesiąca, 27 listopada o godzinie 19.00 w parafii św. Wojciecha w Koninie Morzysławiu, w ramach projektu „ Trzeźwienie przez kulturę”, odbędzie się recital. Tym razem organizatorzy chcą uczcić obronę Lwowa w listopadzie 1918 roku. Recital Ukochany Lwów Hemara w wykonaniu aktora serialu „Plebania” Stanisława Górki jest bowiem dedykowany najmłodszym obrońcom Lwowa – Orlętom Lwowskim.
Setki młodych obrońców Lwowa poległo, broniąc swej ojcowizny, torując drogę odsieczy z głębi Polski. Pochowani zostali na cmentarzu, który jest jedną z największych świętości Polski. 22 listopada 1918 roku wyparli Ukraińców z ukochanego miasta. Legenda Lwowskich Orląt należy do polskich mitów patriotycznych. W mitologii narodowej czyn gimnazjalistów i studentów broniących kresowej strażnicy, będącej skarbcem kultury polskiej, funkcjonuje podobnie jak obrona Częstochowy przed Szwedami, wiktoria Sobieskiego pod Wiedniem, czyn I Brygady Piłsudskiego, „Cud nad Wisłą” . Marian Hemar – poeta, satyryk, patriota i emigrant urodził się w polskim Lwowie i tam studiował medycynę i filozofię. Polskę i Lwów kochał wręcz bałwochwalczo. I choć w 1925 roku przeprowadził się do Warszawy, Lwów pozostał jego największą miłością, również wtedy, gdy musiał emigrować do Anglii!
Prof. Dr hab. Stanisław Górka jest absolwentem PWST im. Al. Zelwerowicza w Warszawie, od 1979 r. nauczycielem akademickim w tejże uczelni, gdzie od 1985 roku uczy emisji głosu. Swoją wiedzę oraz na temat emisji głosu zdobywał od najlepszych na świecie specjalistów w tej dziedzinie – u prof. Waltranda Schlingplassera-Grubera w Stuttgarcie, Cicely Berry z Royal Shakespeare Company w Londynie, Kristin Linklater oraz Patsy Rodenburg – światowej sławy ekspertki w dziedzinie emisji głosu. Zdobywając szlify u najlepszych specjalistów stworzył własną – autorską metodę pracy z głosem, korzeniami sięgającą do nowatorskich metod Jerzego Grotowskiego. Swoją metodę nazywa kondycją głosu. Wypływa ona z niemal 40-letnich doświadczeń pracy aktora śpiewającego, aktora dramatycznego a także pedagoga. Rolę dyplomową zagrał w 1977 w Zimowej Opowieści, w reż. Zofii Mrozowskiej. Potem pamiętamy go z takich filmów jak :Układ krążenia, Dyrygent, Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy, Wielka majówka, Biesy, Panny i wdowy, Pułkownik Kwiatkowski, Miodowe lata, Magda M., czy kultowa już Plebania, w której grał słynnego zakrystianina. Ma na koncie również role w spektaklach telewizyjnych i setki ról teatralnych.
24 lata temu Stanisław Górka powołał do życia Towarzystwo Teatralne „Pod Górkę” , które jest formacją aktorską specjalizującą się w realizacji kameralnych spektakli muzyczno-aktorskich. W skład grupy wchodzą Monika Świtaj, Stanisław Górka, Wojciech Machnicki oraz kompozytor Jerzy Derfel. Łączy ich wspólne upodobanie do wyrażania ekspresji aktorskiej za pomocą środków wokalnych. Towarzystwo Teatralne „Pod Górkę” jest teatrem wędrującym. Jego przedstawiciele odbyli wiele podróży artystycznych wzruszając i bawiąc publiczność od Arizony po Malmö, od Nowego Sącza po Szczecin.
Recital Ukochany Lwów Hemara, ze względu na temperaturę, odbędzie się tym razem w auli pod plebanią, zaraz po mszy św. Wstęp wolny!
Projekt „ Trzeźwienie przez kulturę” współfinansowany jest przez Miasto Konin i parafię św. Wojciecha. Organizatorami są redaktor prowadząca tygodnik „ Adalbertus”, diecezjalny duszpasterz trzeźwości i proboszcz miejsca.
Anna Wysocka