Drogowy, milowy, pielgrzym, a może prezerwatywa?

Koninianie nie wiedzą, jak nazywać zabytkowy słup stojący na szlaku romańskim. Pokazała to sonda przeprowadzona przez portal Starówki. Tymczasem wp.pl zastanawia się, czy zabytkowy drogowskaz nie jest pomnikiem kondoma.Znamy wyniki prowadzonej przez dwa miesiące na portalu konin-starowka.pl sondy. Biorący w niej udział mogli wybrać jedną z pięciu, powszechnie używanych nazw Słupa Drogowego stojącego w naszym mieście. Oddane przez internautów głosy mocno się „rozłożyły” – mówi Tomasz Andrzej Nowak z portalu konińskiej Starówki. Zwyciężyła mocno upowszechniona w okresie PRL-u wersja nazwy Słupa z przymiotnikiem „Milowy” (43%), która nie jest wersją prawidłową, ponieważ nawiązuje do słupów milowych z czasów starożytnych, stawianych gęsto przy drogach Imperium Rzymskiego, którego granice nigdy nie sięgały Polski i Konina – wyjaśnia i poucza Nowak.

A tymczasem wp.pl wspomina Juliusa Fromma, który wynalazł i produkował na wielką skalę lateksowe prezerwatywy. Dodajmy, bo to w tym wszystkim najważniejsze, Koninianina! Portal w artykule „Król prezerwatyw był z Konina!” wpadł na określenie Słupa Drogowego, które z pewnością nie przyszłoby do głowy wielu mieszkańcom miasta: Słup milowy, czy pierwszy pomnik kondoma w Koninie?

Mieszkańcy Konina przyzwyczajeni są do nazywania słupa „milowym”. Ogólnopolski portal nazwał go z kolei kondomem, co stanowi ciekawą tezę, zwłaszcza, że domniemany pomnik prezerwatywy stoi tuż przy kościele farnym. Dla odmiany niektórzy używają nazwy „Słup Pielgrzym”. Tak więc wachlarz nazewnictwa historycznej dumy Konina rozpięty jest od religii po seks. Już niebawem rozpocznie się kolejna akcja mająca na celu popularyzację prawidłowych nazw Słupa – zapowiada twórca „starówkowego” portalu. A prawidłowe nazwy, to oczywiście Słup Drogowy i Słup Koniński.

FOT. Słup Drogowy w Koninie wybudowany w 1151 roku, pl.wikipedia.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Ta witryna używa plików Cookie. Aby zapewnić jej poprawnie działanie, konieczne jest ich zatwierdzenie.