Odpust w Wyszynie

Coraz większe rzesze wiernych gromadzi doroczny odpust w Kościele pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Wyszynie.

Parafia powstała prawdopodobnie w 1379 r., kiedy ówczesny biskup płocki Jakub Dryja Grodzicki poświęcił kościół w Wyszynie. Od XVI do drugiej połowy XVIII wieku świątynia została zamieniona na zbór protestancki, a mieszkańcy zmuszeni zostali do uczęszczania do katolickiego kościoła św. Wita wTuliszkowie. Po raz drugi parafia została pozbawiona kościoła w 1769 r., kiedy podczas walk konfederacji barskiej zburzono świątynię oraz pobliski zamek.

Obecny kościół parafialny został ufundowany w 1782 r. Słynie nie tylko swą urodą , ale i Cudownym Obrazem, który przyciaga wiernych z całej Polski

Na cudownym obrazie widzimy postać Madonny w niebieskim zawoju na głowie, spadającym z tyłu szeroką falą fałd, w pastelowo pomarańczowej sukience, czuwa ze skrzyżowanymi na piersiach rękoma nad śpiącym Synem Bożym. Dzieciątko spoczywa na stole przykryte przejrzystą tkaniną. Na pomarańczowej poduszce, zdobionej różami, leży księga, a na niej, na zgiętym prawym ramieniu spoczywa główka śpiącego Dzieciątka obok kałamarza z piórem. Tło obrazu tworzą ozdobne tkaniny brokatowe w tonacji niebiesko pomarańczowej. U dołu obrazu widnieje napis „Ego Dornio, sed cór meum vigilat" – „Ja śpię, lecz serce me czuwa".

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Ta witryna używa plików Cookie. Aby zapewnić jej poprawnie działanie, konieczne jest ich zatwierdzenie.