Od pewnego czasu w coraz szerszych kręgach trwa dyskusja dotycząca zasadności funkcjonowania funduszu sołeckiego. W marcu bieżącego roku część samorządów wycofała się z wyodrębnienia tych pieniędzy w swoim budżecie
Przy systemie oddawania środków do dyspozycji społeczności wiejskich pozostała między innymi gmina Malanów. Jako prekursor funkcjonowania funduszu sołeckiego w regionie (pierwsze środki malanowskie Sołectwa otrzymały jeszcze w 2010 roku) władze dostrzegają ogrom pozytywów płynących z tej formy budżetu obywatelskiego. Wśród nich niewątpliwie jest zaangażowanie mieszkańców w lokalne życie publiczne, integracja społeczności, możliwość realizacji konkretnych nawet najdrobniejszych potrzeb poszczególnych Sołectw, poszerzenie oferty kulturalno-sportowej realizowanej przez instytucje sportowe i kulturalne, czy chociażby informacja zwrotna o oczekiwaniach mieszkańców płynąca do samorządu.
A na co przez ostatnie 6 lat mieszkańcy Gminy Malanów zdecydowali się wydatkować blisko 2 mln zł? Oto tylko kilka przykładów:
– budowa oświetlenia;
– naprawy dróg;
– budowa wodociągów;
– remonty świetlic i strażnic;
– zakup wyposażenia świetlic;
– zagospodarowanie terenów gminnych;
– oznakowanie miejscowości;
– zakup strojów dla zespołów ludowych i sportowych;
– organizacja imprez integracyjnych.
Jest jeszcze jeden istotny często pomijany lub przemilczany w dyskusji o funduszu sołeckim aspekt. Od samego początku część wydatków z tego funduszu jest refundowana z budżetu państwa. I tak w ostatnich dniach Wojewoda otrzymał nasz wniosek o zwrot części wydatków za 2015 rok. Opiewał on na kwotę prawie 91 500zł. Dla zobrazowania wielkości tej kwoty: fundusz sołecki siedmiu najmniejszych Sołectw w 2015 roku wynosił łącznie 85 941,75zł.