Gospodarka wodno-ściekowa stanowi priorytet działań całej Wspólnoty Europejskiej, co wynika z ograniczonych zasobów wodnych, a jednocześnie nadmiernego zużycia wody i emisji ścieków. Dlatego też Polska, wstępując do niej, zobowiązała się do 2015 r. wdrożyć zapisy Ramowej Dyrektywy Wodnej, a tym samym uporządkować krajową gospodarkę ściekową. Inwestycje oczywiście oznaczają koszty dla nas wszystkich(w ostatnich latach 74 000 000 zł!) ale i duże zyski.
Jutro konińscy radni zdecydują o taryfach za wodę i ścieki. Ich ceny wzrastają w efekcie inwestycji dostosowujących nasze miasto do standardów europejskich. W 2015 r. majątek spółki PWiK Sp. z o.o. wzrósł o ponad 63 mln złotych. W związku z ogromymi inwestycjami wzrosł koszt amortyzacji do 34,5%, podatków i opłat 24%, materiałów eksploatacyjnych 21%.Do tego w wyniku decyzji Prlamentu(poprzedniej ekipy ) wzrosł też VAT za wodę z 0%do 8%…
Dostęp do czystej wody dla większości z nas jest czymś naturalnym – ona po prostu sobie płynie i płynie… a my mamy pewność, że ten stan nigdy nie ulegnie zmianie. Ilość wytwarzanych przez nas ścieków niestety nie jest proporcjonalna do zużycia czystej wody, którą cieszymy się każdego dnia. Projekt pn. „Rozbudowa i modernizacja systemu kanalizacyjnego Miasta Konina – etap II” zmodernizował dotychczasowy system kanalizacyjny miasta, a tym samym przyczynił się do zrównoważonego rozwoju Miasta Konina.
Ograniczone zostały zrzuty nieoczyszczonych ścieków do wód i gruntu, co przyczyniło się do poprawy stanu czystości wód powierzchniowych, a w szczególności do poprawy stanu czystości lokalnych cieków wodnych.
Na ulicach wchodzących w skład aglomeracji Prawy Brzeg w Koninie: Poznańskiej, Karola Szymanowskiego, Ignacego Paderewskiego i Mokrej, wykonane zostały prace w zakresie renowacji kanalizacji sanitarnej. Zmodernizowanych zostało około 13 km przewodów grawitacyjnych i tłocznych oraz 305 studni i 7 komór ściekowych.
W wyniku realizacji zadania, powstała jedna jednostka wytwarzająca energię cieplną przy wykorzystaniu innych typów odnawialnych źródeł energii o mocy zainstalowanej energii cieplnej 170 kW.
Dzięki rozbudowie sieci kanalizacyjnej i modernizacji oczyszczalni ścieków, nastąpło zmniejszenie ładunku azotu i fosforu w ściekach komunalnych, pochodzących z terytorium Konina nawet do 75 %. Rozbudowa i modernizacja systemu kanalizacyjnego pozwoliła wdrożyć w życie zapisy Ramowej Dyrektywy Wodnej, które Polska zobowiązała się spełniać, wstępując 2004 roku do Wspólnoty Europejskiej.
Po zakończeniu realizacji Projektu ścieki z wybudowanej i zmodernizowanej sieci odprowadzone są do Oczyszczalni Ścieków Lewy Brzeg oraz Konin Prawy Brzeg spełniających wymagania ww. Dyrektywy 91/271/EWG z dnia 21.05.1991 roku, a stopień wyposażenia aglomeracji w sieć kanalizacyjną osiągnie blisko 97%. Dzięki czemu Konin uniknie kar ,które mogły wynosić nawet kilka tysięcy Euro dziennie.
Czyli ceny wody muszą być przez kolejne lata coraz wyższe i sytuacja jest bez wyjścia.
ale że co? Że my mieszkańcy wypuszczamy więcej ścieków niż np. rok temu? a jaka to przyczyna? Zaczeliśmy się myć częściej czy co? To przemysł zrzuca więcej więc dlaczego mieszkaniec ma płacić za to?