Setki tysięcy wiernych w sanktuarium

Pomiędzy osiemset a dziewięćset tysięcy pielgrzymów odwiedziło Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej w 2015 roku. W tym czasie w licheńskim Sanktuarium w sumie rozdano 400 000 komunii świętych. [Zdj. www.lichen.pl]

Żołnierze-górnicy, którzy w latach 50. XX wieku pracowali w kamieniołomach, Sybiracy, przedstawiciele NSZZ „Solidarność”, honorowi dawcy krwi, kobiety zrzeszone w Kołach Gospodyń Wiejskich, a także chórzyści i muzycy-amatorzy. To tylko niewielki wycinek sanktuaryjnej rzeczywistości z 2015 roku. Do Lichenia chętnie przybywali także pielgrzymi na motocyklach, rowerach i konno. Znaczną grupę stanowili pielgrzymi piesi (m.in. z Gdyni, Gdańska, Helu, Góry Kalwarii czy Bydgoszczy). Warto pamiętać o rekolekcjach, warsztatach oraz spotkaniach organizowanych przez różne organizacje, w których brały udział zarówno kameralne, kilkunastoosobowe grupy, jak i większe, kilkusetosobowe wspólnoty.

Z pomocy Licheńskiego Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym w 2015 roku skorzystało 1 500 osób. Był to zarówno kontakt osobisty, jak telefoniczny i mailowy. Tradycyjnie największy procent stanowiły osoby uzależnione od alkoholu, z problemami rodzinnymi oraz współuzależnione od nałogów. W ostatni weekend lipca na terenie Sanktuarium po raz 23. odbyły się Ogólnopolskie Spotkania Trzeźwościowe. W dorocznym „Mityngu pod gwiazdami” łącznie wzięło udział ok. 30 tysięcy osób.

Z kolei opieką hospicyjną w minionym roku objęto 127 osób. Średnia wieku pacjentów wynosiła 71 lat. Dominujące schorzenia to nowotwory.  W ramach swojej działalności 10 listopada licheńskie hospicjum zorganizowało koncert charytatywny, w trakcie którego wystąpiła Antonina Krzysztoń.  

Licheńskie Sanktuarium to także kultura. Umiejscowione w bazylice muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego w minionym roku odwiedziło 38 tysięcy zwiedzających. W ramach oferty skierowanej do szkół w placówce odbyło się także kilkanaście lekcji muzealnych („Muzeum od kuchni”, „Od starodruków do Internetu”, „Co widzimy na stole ołtarzowym”).

Z gościny w sanktuaryjnych domach pielgrzyma (Arka, Betania, Nazaret) skorzystało łącznie 78 tysięcy pątników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Ta witryna używa plików Cookie. Aby zapewnić jej poprawnie działanie, konieczne jest ich zatwierdzenie.

Facebook
Instagram
YouTube
Follow by Email