Cichociemny z naszego miasta.

Sejm Rzeczpospolitej Polskiej ogłosił rok 2016 Rokiem Cichociemnych. Cichociemni , była to wszechstronnie wyszkolona jednostka wojskowa ( szkolenie w Szkocji), której żołnierze zrzucani byli na teren okupowanej Polski, gdzie zajmowali się zadaniami wywiadowczymi, dywersją lub dowodzili oddziałami partyzanckimi.

Przy okazji obchodów Roku Cichociemnych warto by było przypomnieć i w szczególny sposób uczcić bohaterskiego Cichociemnego, który nieznany prawie nikomu mieszkał i  zmarł w Koninie.

Postacią tą był Stefan Ignaszak, porucznik kawalerii odznaczony za swą służbę w Cichociemnych Krzyżem V Klasy Orderu Wojskowego Virtuti Militarni, Krzyżem Walecznych oraz Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami.

Do okupowanego kraju przyleciał w nocy z 13 na 14 marca 1943 roku. Otrzymał przydział do Oddziału II ( wywiad) Komendy Głównej AK. Następnie zostaje zastępcą szefa ekspozytury wywiadowczej „ Lombard”  i „ Stragan” na bardzo trudnym odcinku obejmującym Warthegau i  Rzeszę. Odnosi spektakularny sukces przechwytując  bombę V1.

Walczy w Powstaniu Warszawskim w Śródmieściu. Skutecznie ukrywa się do lat osiemdziesiątych, kiedy to decyduje się opowiedzieć dziennikarzom konińskim o swoim losie.

W podziemiu nosi pseudonimy: „ Nordyk”, „ Norbert Wojewódzki” ,"Drozd” . W Koninie pracował do emerytury, jako skromny urzędnik UW. Zmarł w 2005 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Ta witryna używa plików Cookie. Aby zapewnić jej poprawnie działanie, konieczne jest ich zatwierdzenie.