W czwartek, 2 kwietnia, na Pociejewie zakończyło się próbne pompowanie. Parametry, jakie ukazują się na ekranach monitorów pozwalają stwierdzić, że woda geotermalna pod wyspą przewyższa oczekiwania urzędników i geologów.
Woda z otworów jury dolnej, tj. głębokości 2577- 2610, zawiera m.in. fluorki, chlorki, siarczany, cynk, sód, potas, mangan i wiele innych związków organicznych oraz pierwiastków.
– W tej chwili mamy wydajność około 150 metrów sześciennych na godzinę – mówi Tadeusz Neczyński, prezes Geotermii Konin. – Zapewne będzie wyższa, gdy zainstalujemy pompę. Teraz wydajność dwóch kompresorów nie pozwala na jej zwiększenie. Musimy dokładnie wiedzieć, jaka będzie wydajność, by zamówić pompę. W kraju nie ma odpowiednich, przystosowanych do tak wysokiej temperatury wody. Urządzenie musi być dostosowane do naszych parametrów. A te, są rekordowe w skali kraju.
Dyrektor ds. wierceń głębokich, Wiesław Dębek dodaje, że temperatura na wypływie ma około 80 stopni, a na głębokości 280 metrów, gdzie mamy zamontowaną sondę, wynosi 94 stopnie. – Nasza rola już się kończy na tym otworze, pozostaje tylko demontaż do końca kwietnia. Parametry pokażą nam, jak mamy bezpiecznie eksploatować wodę – mówi Dębek.
Prezydent Konina, Józef Nowicki. – komentuje, że wiadomości z Pociejewa to prezenten wielkanocny dla wszystkich.