Pierwszy PaTPORT w Wielkopolsce

Policyjna inicjatywa schodzi do gmin. Program „Profilaktyka a Ty” realizowany był dotychczas w oparciu o większe miasta, w których angażowano młodzież z wielu szkół. W tym tygodniu Pat dotarł do Dąbia.Potrzebę budowania społeczności PaT na bazie jednej szkoły zgłosiło kilka mniejszych samorządów z kraju m.in. właśnie Dąbie. PaTPORT może powstać w każdej szkole ponadpodstawowej, jeżeli dyrektor szkoły wyrazi wolę włączenia programu PaT w szkolny program profilaktyki. Wówczas dyrektor szkoły wyznacza opiekuna-nauczyciela, a PaTowicze w uzgodnieniu z opiekunem PaTPORTU i dyrektorem szkoły wybierają kapitana PaTPORTU – ucznia tej szkoły.
W tym tygodniu właśnie w Dąbiu na bazie tamtejszego Gimnazjum powstał pierwszy w województwie wielkopolskim PaTPORT. W uroczystości tworzenia dąbskiej grupy uczestniczyli samorządowcy powiatu kolskiego, przedstawiciele Kuratorium Oświaty, młodzież gimnazjalna, a także policjanci na czele z Komendantem Powiatowym Policji w Kole insp. Wiesławem Grzegorczykiem.
Gospodarzem inauguracji programu PaT była Pani Iwona Smolarkiewicz – Dyrektor Gimnazjum, w którym od 2007 roku Aldona Wróbel – ekspert PaT, prowadzi szkolną grupę teatralną „Asertywni” działającą w ramach autorskiego programu pani Aldony „Sztuka mówienia NIE”. Uczestnikom spotkania młodzi aktorzy zaprezentowali spektakl „Narkotyczny sen”.

Szef PaTu insp. Grzegorz Jach z Komendy Głównej Policji osobiście poprowadził uroczystość oficjalnego utworzenia PaTPORTU w Gimnazjum w Dąbiu, którego kapitanem została Martyna Wróbel.

Przypomnijmy – główne cele programu „Profilaktyka a Ty” , to:

– Komunikowanie oraz inicjowanie przez zespoły specjalistów (w tym policyjnych) wspólnoty działań, skierowanych przeciwko zjawiskom patologii społecznej, opartych na innowacyjnych metodach, z zaangażowaniem młodzieżowego wolontariatu i aktywną współpracą z samorządami.

– Zmniejszanie zjawiska uzależnień wśród młodzieży szkolnej poprzez kształtowanie aktywnych społecznie i umacnianie asertywnych postaw.

– Inspirowanie rodziców do pogłębiania wiedzy z zakresu profilaktyki uzależnień oraz nakłanianie ich do częstej rozmowy na ten temat z własnymi dziećmi.

– Tworzenie ogólnopolskiej społeczności, promującej wśród młodzieży modę na życie bez uzależnień.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Ta witryna używa plików Cookie. Aby zapewnić jej poprawnie działanie, konieczne jest ich zatwierdzenie.