Program pobytu obejmował m.in. wycieczkę do Trójmiasta, gdzie uczniowie zwiedzili ORP Błyskawica, Muzeum Marynarki Wojennej, gdańską Starówkę oraz nowootwarte Europejskie Centrum Solidarności. Wszyscy mieli także okazję pospacerować po sopockim molo, a także zobaczyć najważniejsze zabytki Torunia.
Uczestnicy wymiany spotkali się też z prezydentem Konina Józefem Nowickim, wzięli udział w konkursie strzeleckim przygotowanym przez koniński oddział LOK i hospitowali lekcje w III Liceum.
Młodzież z Geldern poznawała także życie codzienne swoich rówieśników i ich rodzin goszcząc w ich domach i spędzając z nimi czas wolny.
Wymiana szkolna została zorganizowana dzięki dofinansowaniu przez Polsko Niemiecką Wymianę Młodzież – inicjatywę powołaną rządy Polski i Niemiec w 1991 roku, dotującą różnorodne spotkania młodzieży obu państw.