Spotkania z psychologiem, pedagogiem i przedstawicielem Wydziału Prewencji odbywać się będą 25 i 26 sierpnia w grupach zróżnicowanych ze względu na wiek i możliwości percepcyjne uczestników. Łącznie weźmie w nich udział 120 podopiecznych w wieku od 7 do 19 lat.
– Nasza propozycja zorganizowania warsztatów o takiej tematyce, zarówno w pierwszej, jak i tegorocznej edycji, spotkała się z pełnym zrozumieniem rodziców zastępczych – mówi Dorota Kaźmierczak, kierownik zespołu ds. pieczy zastępczej – Warsztaty mają charakter profilaktyczny. Choć nie odnotowaliśmy dotąd przypadków stosowania przemocy wobec naszych podopiecznych umieszczonych w pieczy zastępczej, to uważamy, że zajęcia te są potrzebne. Celem warsztatów jest zwrócenie uwagi na problem przemocy w rodzinie. Mają one uwrażliwić dzieci i młodzież na niepokojące sygnały, również te dotyczące przemocy seksualnej, a także pokazać jak sobie w takiej sytuacji radzić i gdzie szukać pomocy – informuje Dorota Kaźmierczak.
Tegoroczną edycję projektu poprzedziły spotkania profilaktyczno – edukacyjne poświęcone problemom związanym z przemocą seksualną, ochroną wolności seksualnej dzieci w pieczy zastępczej, ze sposobami radzenia sobie z problemami dzieci w sferze emocjonalnej oraz w sferze seksualności. Zagadnienia te przedstawili rodzicom zastępczym w kwietniu psycholodzy i seksuolodzy kliniczni, superwizor Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego, psychoterapeuta oraz ekspert sądowy.