Powstańcze pamiątki w Licheniu

Dziś przypada 151. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego – jednego z najbardziej krwawych zrywów narodowo-wyzwoleńczych polskiego narodu. Pamiątki z okresu walk oglądać można w licheńskim muzeum.  
22 stycznia 1863 Polacy powstali zbrojnie przeciw Imperium Rosyjskiemu. Tymczasowy Rząd Narodowy wystosował manifest, w którym wzywał wszystkich mieszkańców przedrozbiorowej Rzeczypospolitej – Polaków, Litwinów, Rusinów i Żydów do walki przeciw rosyjskiemu zaborcy. Ten heroiczny zryw podyktowany był narastającym terrorem rosyjskiego zaborcy wobec Polaków.

Powstanie spotkało się z poparciem międzynarodowej opinii publicznej. Miało charakter wojny partyzanckiej, w trakcie której stoczono ok. 1200 bitew i potyczek. 

Jedną z nich była bitwa pod Ignacewem (8 maja 1863 r.) – miejscowością oddaloną od Lichenia o ok. 10 km. Na terenie licheńskiego sanktuarium, nieopodal kościoła parafialnego pw. św. Doroty, znajduje się obelisk oraz zbiorowa mogiła poległych przed 151 laty powstańców. 

Mimo początkowych sukcesów, powstanie zakończyło się klęską. Za podniesienie ręki na Rosyjskie Imperium powstańcy zapłacili wysoką cenę – kilkadziesiąt tysięcy z nich zostało zabitych w bezpośredniej walce z wrogiem, prawie tysiąc zostało straconych, a ponad 38 tysięcy skazanych na katorgę lub zesłanych na Syberię.

W licheńskim Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego znajdują się liczne pamiątki i eksponaty związane z Powstaniem Styczniowym. Są wśród nich m.in. okulary Romualda Traugutta (który był jednym z dyktatorów powstania), rozkazy i notatki wydawane przez dowódców, a także fotografie powstańców.

W ubiegłym roku, z racji przypadającej okrągłej rocznicy wybuchu powstania, w muzeum można było oglądać wystawę zatytułowaną „Mówią ludzie roku 1863”. Została ona oparta o zbiory pamiętników, listów, wspomnień oraz innych ocalałych dokumentów, które w trakcie swojego życia zgromadził marianin ks. Józef Jarzębowski.

Wystawie towarzyszył cykl audycji emitowanych na antenie Radia Konin (95, 8 FM).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Ta witryna używa plików Cookie. Aby zapewnić jej poprawnie działanie, konieczne jest ich zatwierdzenie.

Facebook
Instagram
YouTube
Follow by Email