Sybiracy w Licheniu

Zmarłego tragicznie w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem sekretarza generalnego Zarządu Głównego Związku Sybiraków Edwarda Duchnowskiego wspominali Sybiracy podczas swojej pielgrzymki do Sanktuarium Maryjnego w Licheniu.

Była to dziesiąta pielgrzymka, w której dziękowali za szczęśliwy powrót z zesłania do Ojczyzny.

– Spotykają nas nieszczęścia, katastrofa, teraz te straszne powodzie. Powstaje pytanie, dlaczego? Dlaczego to właśnie nas spotyka ?(…)  Niech ta liturgia przyczyni się do tego, abyśmy stawali się lepsi i bardziej zapatrzeni w Boga – mówił w homilii ks. prałat Franciszek Głód, kapelan  wrocławskiego oddziału związku.

Pielgrzymka ma wymiar czysto religijny, jej głównym punktem jest Msza Święta i złożenie kwiatów pod pomnikiem Sybiraków. Pielgrzymi odprawili też Drogę Krzyżową w lesie grąblińskim.

Tradycja pielgrzymek Związku Sybiraków do Lichenia sięga 2000 roku. Wtedy  w Licheniu dzięki staraniom  między innymi ks. Eugeniusza Makulskiego, kustosza seniora, i Sybiraków został zbudowany Monument Sybirackiego Znaku Pamięci. Od tego czasu w czerwcu co roku z całej Polski i zagranicy do Lichenia przyjeżdżają Sybiracy.

Historia Związku Sybiraków liczy sobie 80 lat. Nazwa Związku łączy się ze słowem SYBIR, który dla zesłańców nie jest pojęciem geograficznym, lecz symbolem represji caratu, a później Stalina i jego następców wobec Polaków zsyłanych do łagrów i więzień,  najczęściej w dalekowschodnie strony Rosji carskiej i byłego ZSRR.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Ta witryna używa plików Cookie. Aby zapewnić jej poprawnie działanie, konieczne jest ich zatwierdzenie.

Facebook
Instagram
YouTube
Follow by Email