„Powstanie Styczniowe w prasie zagranicznej. Ryciny z kolekcji Krzysztofa Kura” – do końca września oglądać będzie można w Turku wystawę pod tym tytułem.Turek, to druga miejscowość na szlaku ekspozycji, która odwiedzi łącznie 11 miast. Ekspozycję, podczas jej otwarcia przybliżył sam jej twórca, solista Warszawskiej Opery Kameralnej i Filharmonii im. Romualda Traugutta w Warszawie, Krzysztof Kur. Stworzył ją, jak sam powiedział, aby „przedłużyć pamięć o ludziach i wydarzeniach z czasów powstania”. Kolekcjonowaniem rycin zajmuje się od kilku lat, i przez ten czas zgromadził ich ok. 500, z czego ok. 200 obejmuje wystawa.
Podzielono ją na kilka działów. Pierwszy z nich, nazwany przez twórcę „Preludium”, to swoisty wstęp to wystawy. Zawiera on mapę I Rzeczypospolitej, gdzie zaznaczone zostały granice trzech rozbiorów Polski. Główny dział wystawy to „Powstanie”. W jego skład wchodzi największa liczba rycin, ukazująca m.in. potyczki powstańców, obrazy polskich miast, codzienne życie ludności.
Dział trzeci „Z pierwszych stron” pokazuje, jak dużym echem odbiło się Powstanie Styczniowe za granicą. Obejmuje on ok. 30 pierwszych stron gazet z różnych krajów europejskich, zawierających informacje oraz drzeworyty dotyczące wydarzeń, które miały miejsce w Polsce. Znajdują się wśród doniesienia z prasy francuskiej, szwedzkiej, angielskiej czy niemieckiej.
Kolejny dział to „Portrety”. W ich skład wchodzą pojedyncze i zbiorowe wizerunki przywódców, bohaterów i uczestników powstania. Następna cześć kolekcji to „Satyry”. Zawiera dowcipne grafiki zamieszczane w pismach francuskich oraz angielskich.
Ostatnim etapem ekspozycji jest ukazanie jak w XIX wieku działy redakcje prasowe. Można dowiedzieć się jak z jednego klocka drzeworytniczego, mimo znaczącej odległości, powstawały grafiki umieszczane w różnych europejskich pismach.