Zawody rozgrywane były w ramach trzech modułów. pierwszy – to seria pytań z ogólnego zakresu tematycznego tej edycji. Drugi moduł to pytania dotyczące mediów publicznych – punktem wyjścia była obrona wcześniej przygotowanej ramówki. Jurorzy pytali o wizję programową. Komisja chciała również poznać sposób myślenia Oskara o programie telewizyjnym i znajomość praw rządzących działaniem mediów. Trzeci moduł to otwarte dla publiczności małe debaty oksfordzkie.
W skład komisji egzaminacyjnej wchodzili: Małgorzata Cebula – kierownik Redakcji Publicystyki Programu Czwartego Polskiego Radia, dr hab. Piotr Drzewiecki – Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Krystyna Mokrosińska – Telewizja Polska, honorowa prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.
W każdym z modułów oceniana była wiedza Oskara. Drugim kryterium oceny był jego sposób wypowiadania się, postawa, umiejętności komunikacyjne ze szczególnym uwzględnieniem sprawności retorycznej. Trzecie kryterium oceny (wyłącznie w odniesieniu do trzeciego modułu) to umiejętności współpracy zespołowej.
Oskar oraz jego opiekun merytoryczny Barbara Wiatrowska mieli także okazję uczestniczyć w panelu dyskusyjnym, zatytułowanym: „Media w poszukiwaniu odbiorcy. O kształcie współczesnej komunikacji medialnej” , który kończył zawody finałowe.