Jak stworzyć magiczne pudełko?

Czy kartonikom, workom foliowym, puszkom, butelkom i elektrośmieciom można nadać nowe przeznaczenie?Jak stworzyć magiczne pudełko? Czy w moim życiu był niepowtarzalny dzień? Nad tymi zagadnieniami pochylali się uczestnicy projektu plastycznego zatytułowanego “Namiot Sztuki”. Po raz kolejny Centrum Kultury i Sztuki w Koninie przygotowało wspólnie z artystami z Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu (Wojciech Nowak, Krzysztof Wosik, Tadeusz Wieczorek) akcję plenerową, do której każdy mógł wejść i poczuć się twórcą.

 Z jednej strony w zajęciach pt. „Jeden niepowtarzalny dzień” organizatorzy wykorzystali tradycyjne techniki malarskie (farby, pastele, kredki, pisaki), z drugiej zaś w akcji „Magiczne pudełko” skoncentrowali się na przedmiotach bezużytecznych i nadawali im nowe formy, szukali nowego przeznaczenia. Stworzone obiekty zamknięto w specjalnie przygotowanych kartonowych, podświetlanych pudłach i od tego momentu były postrzegane jako cień, co nadawało im nowego metaforycznego znaczenia. Recyclingowy charakter miały również zajęcia, na których konstruowane były rzeźby i roboty, np. robot do sprzątania domu, niezwykle nowoczesny telewizor i niezidentyfikowana postać z gier komputerowych.

W warsztatach zatytułowanych „Jestem częścią maszyny” młodzież pracowała w grupach tworząc zbiory z przygotowanych wcześniej części maszyn i urządzeń, które dawno już przestały działać. Młodzież wykorzystała swoje zdolności, doświadczenia i wyobraźnię w celu stworzenia wyjątkowych obiektów będących symbolem poszczególnych grup, aby na koniec połączyć  je w jedną wielką machinę.

Największą spontanicznością charakteryzowała się twórczość najmłodszej grupy. Przedszkolaki odważnie wykorzystywały przygotowane dla nich materiały malarskie i z dużą ekspresją nanosiły obrazy.

Po raz kolejny spotkanie w “Namiocie Sztuki” udowodniło, że w twórczej i swobodnej atmosferze powstają rzeczy niezwykłe. Każdy może zostawić na zewnątrz nieśmiałość, skrępowanie i przekonanie, że nic nie potrafi. Poprzez twórcze działania organizatorzy starają się nauczyć dzieci i młodzież innych niż słowa form komunikowania się, przekonać  do pracy zespołowej i podejmowania wspólnego wysiłku. A wszystko po to, by efekt był nieprzewidywalny, a tym samym wyjątkowy.
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Ta witryna używa plików Cookie. Aby zapewnić jej poprawnie działanie, konieczne jest ich zatwierdzenie.

Facebook
Instagram
YouTube
Follow by Email