Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Niedziela 05.02.2023 r. Imieniny: Agaty, Filipa, Justyniana

Ocena:

Trochę na marginesie świata!

Golina 11.01.2023 23:45 (24 dni temu)

Trochę na marginesie świata!

Spektakl grupy teatralnej Fundacji im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ to opowieść o bezsensowności życia w biegu, zakłamaniu i konsumpcjonizmie? Właśnie nie… To jest spektakl o wartościach jakie płyną z bycia z drugim człowiekiem. Również z tym, któremu trudniej jest w życiu, który nie potrafi „rozpychać się łokciami”, który ma mniejsze szanse na sukces, choćby przez swoją niepełnosprawność.


W spektaklu pod tytułem: „Nie-zwyczajni” można było pokazać trochę siebie. Tak zwyczajnie, a zarazem niezwyczajnie poprzez uważność uczestników, uważność na drugiego człowieka, radość z drobnych rzeczy, pomaganie sobie wzajemnie. Trochę na marginesie otaczającego ich świata - taka właśnie jest grupa pod nazwą Integracyjny Teatr PODAJ DALEJ.

W przerwie między próbami Arek nie zapomina podać herbatę Martynie. Musi spędzić przy jej wózku całą przerwę, gdyż Martyna wypija herbatę przez słomkę i nie trzyma szklanki we własnej dłoni. Martyna natomiast podpowiada Arkowi i Karolinie kolejność scen, bo jej pamięć jest wyśmienita. Edyta z Pawłem przynoszą cały kartonik jogurtów… tak, żeby starczyło dla wszystkich. Basia, mama Magdy wpada między obowiązkami domowymi wyprasować płótno ekranowe, aby ładnie się prezentowało podczas spektaklu – to dla nas niespodzianka!!! Ewa, mama Agnieszki, kiedyś grała w spektaklu, teraz zdrowie ma trochę słabsze, jednak żadna premiera nie może odbyć się bez jej przepysznych pączków. Te drobne gesty tworzą nasze życie w małej teatralnej społeczności.

Każdy z ich spektakli czy etiud przygotowujemy miesiącami ćwicząc ruch sceniczny, interakcje, czasami krótkie teksty. Rozwijają się, biorąc udział w warsztatach u instruktorów teatru, aktorów z Poznania czy Lublina. Zdobywają nowe umiejętności, rozwijają talenty. Dobrze im razem, bo wśród nich nie ma podziałów na instruktorów, aktorów, osoby pełno czy niepełnosprawne. Idea integracji przyświeca im nie tylko w nazwie ich grupy teatralnej - Integracyjny Teatr PODAJ DALEJ!

Premiera spektaklu „Nie-zwyczajni” odbyła się 8 grudnia 2022 w auli Szkoły Podstawowej w Golinie, skąd pochodzi większość grupy. W spektaklu wzięli udział: Martyna i Emma Łechtańskie, Paweł i Edyta Tylman, Natalia Kowalska, Agnieszka Kasprzak, Arek Zioła, Magdalena Bartłomiejczak, Daniel Wardęcki, Karolina Siupa, Magdalena Stałanowska, Justyna Gach, Iwona Grześkowiak oraz Arek Waczyński – debiut na scenie. Reżyserem była Joanna Janikowska. Przy realizacji pomagali z kolei Mikołaj Kamiński oraz Sara Soude.

Zapraszamy do obejrzenia reportażu: https://youtu.be/du8Ji11MR0o 

Trochę na marginesie świata!


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)