Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Sobota 28.05.2022 r. Imieniny: Augustyna, Ingi, Jaromira

Ocena:

Radosne kolędowanie w języku migowym

Kalisz 22.12.2021 14:33

Radosne kolędowanie w języku migowym

Świąteczna atmosfera zagościła również w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 2 dla Dzieci Słabo Słyszących i  Niesłyszących w Kaliszu. Dzieci z tego ośrodka przygotowały specjalny wideoklip  z wykonaniem utworu „Świeć gwiazdeczko, świeć” zespołu Arki Noego. Podopieczni posługując się językiem migowym stworzyli wspaniałe widowisko pełne gestów, symboli i znaków świątecznego czasu. 


Organizowana już po raz drugi akcja świąteczna z udziałem dzieci i młodzieży z Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 dla Dzieci Słabo Słyszących i  Niesłyszących w Kaliszu ma na celu pokazanie jak ważne jest przezwyciężanie różnych barier komunikacyjnych. Działalność ośrodka pozwala zidentyfikować trudności rozwojowe i rozwijać umiejętności podopiecznym. Opiekunowie Maja Graf, Agnieszka Wypych i Marcin Suchodolski realizując projekt poruszają ważną kwestię osób posiadających bariery komunikacyjne i ich miejsca w społeczeństwie.
 
Pomysł i inicjatywa podopiecznych ośrodka Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 dla Dzieci Słabo Słyszących i  Niesłyszących w Kaliszu do doskonały przykład, że każda forma kolędowania i radosnego oczekiwania na Boże Narodzenie jest piękna. Dzięki swoim umiejętnościom zaangażowaniu i współpracy stworzyli wspaniałe widowisko prezentujące jedną piękniejszych polskich tradycji świątecznych – kolędowanie. W ten sposób zwracają uwagę społeczeństwa na integrację społeczną tych osób oraz ważną rolę tego typu ośrodków w rozwoju umiejętności adaptacji do otoczenia oraz rozwoju nowych technik komunikacji – mówi Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski.
 
Celem akacji jest zwrócenie uwagi na obecność w społeczeństwie osób niesłyszących. Często ich trudności pojawiają się  w sytuacjach komunikacyjnych dlatego tak ważne jest dla nas promowanie języka migowego. Dzięki niemu możliwa jest integracja obu światów osób słyszących i niesłyszących. W okresie świątecznej atmosfery warto również pamiętać o tych którzy innymi formami komunikacji wyrażają swoja radości i emocje związane z Bożym Narodzeniem.

Wideoklip nagrany z udziałem dzieci i młodzieży z Ośrodka:

https://www.youtube.com/watch?v=kFLS3HMpzO4

Fotografia: www.calisia.pl


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)