Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Czwartek 20.06.2024 r. Imieniny: Bogny, Rafaeli, Rafała

Ocena: 1
1 0

Listy z Berdyczowa - Przypomnienie

Konin 01.02.2024 13:28

Listy z Berdyczowa - Przypomnienie

Były to stare czasy, z rządów Iwana Groźnego. „ Tych , których Moskwa do niewoli pobrała - czytamy w „ Gawędach „ Zygmunta Nowakowskiego - wsadzali do kotłów , pod którymi palił się ogień i nalawszy wody po kolana , gotowała żywcem (…) i ponacinawszy wzdłuż brzucha i całe ciało w gęstych odstępach, najohydniej darła z nich pasy.


W 1879 roku przed polskim wojskiem skapitulowała twierdza Połock .W obrębie zamku znaleziono poszarpane ciała polskich żołnierzy. Gdy ich Moskwa dopadła, zawlókłszy ich do zamku, w najokropniejszy sposób rozszarpywała na sztuki. Stare dzieje ? Przenieśmy się w nowsze czasy. Konfederacja Barska. Na kresach Rzeczpospolitej broni się przed Moskalami niewielkie miasteczko , nomen omen Berdyczów. Gdy zamilkła , z braku prochu, ostatnia, konfederacka armata. Wysłano list do moskiewskiego generała Kretecznikowa z propozycją kapitulacji. Ten odpowiada:” aby się na łaskę Najjaśniejszej Imperatorowej zdali, a ona zapewnia, że w pełni zażywać będą bezpieczeństwa życia i mienia”. Do moskiewskiego obozu udała się delegacja z Pułaskim i zażądała by warunki kapitulacji spisane zostały i podpisane przez generała. Wbrew umowie , delegatów, Pułaskiego i opuszczających miasteczko konfederatów aresztowano. Tych, którzy próbowali się buntować , rozebrano do naga i związanych bito knutem . Znaczną część wysłano pośpiesznie , kibitkami na Sybir. Ksawery Kozicki , na przykład i pięciu innych, rozebrani do naga , otrzymali po osiemset knutów, wyrwano im następnie nozdrza, powypalano szubienice na czołach, nałożono kajdany i zesłano na Sybir

Za jeszcze bliżej… Rzeź Pragi pamiętacie ? Pijani, moskiewscy ,żołnierze nie oszczędzili nikogo, nawet kobiet, starców i dzieci. Jan Kiliński bohater insurekcji , tak wspomina w swoim pamiętniku: ”Na Pradze Moskale bez pardonu matki i małe dzieci rżnęli i na bagnety biorą i rzucają na ulicę. Matki nie dość, że zabito, ale je po ulicach gołe rozkładali i między nogi piki wtykali, tak dalece , że im gardłem wyłaziły. Inne w ogień wrzucano i żywcem palono.”

 A już całkiem nie dawno… Operacja Polska NKWD. Szef tej zbrodniczej organizacji ( starszy kolega Putina) Jeżow wydał rozkaz rozpoczynający „operację”. Aresztowaniu  podlegają - czytamy w rozkazie - Ujawnieni w trakcie śledztwa i dotychczas nie odszukani najaktywniejsi członkowie POW, według załączonej listy, Wszyscy pozostali w ZSRR jeńcy wojenni wojska polskiego, uciekinierzy z Polski, emigranci polityczni , najbardziej aktywna część miejscowych, nacjonalistycznych elementów z polskich regionów. Wszystkich aresztowanych dzielić na dwie kategorie. Pierwsza podlega rozstrzelaniu. Druga kategoria podlega karze więzienia lub obozu na okres od 5 do 10 lat.”

Wszyscy znają Katyń. Mniej zapewne słyszeli o więzieniu „Brygidek” we Lwowie był to budynek po starym klasztorze i mieścił się przy ulicy Kazimierzowskiej W zatłoczonych do granic możliwości celach NKWD zgromadziło około 4000 więźniów. Po ataku Niemiec na ZSRR , okupowany przez Sowietów Lwów znalazł się w pobliżu frontu. Wojska rosyjskie rozpoczęły paniczny odwrót. Wraz z wojskiem uciekać zaczęło NKWD. Przed ucieczką przystąpiono do likwidacji więzienia. Więźniów wyprowadzano na dziedziniec i rozstrzeliwano. Niemcy byli jednak co raz bliżej. NKWD zaczęło zabijając  więźniów bezpośrednio w celach. Początkowo strzelani z pepeszy. Kiedy czasu było jeszcze mniej, wrzucano do celi granat i zamykano drzwi.

Przepraszam, że nic nie wspominam o Czajkowskim, Puszkinie , balecie Wielkim i Chórze Aleksandrowa, słowiańskiej duszy. Chciałbym tylko widząc Buczę  i inne miast przypomnieć Wam Kochani to co wyraził swoimi słowami poeta Marian Hemar;

Pamiętaj, ze to był ten sam

Nieprzebłagany, krwawy cham

Ten sam despota azjatycki

I - wydaje mi się - nigdy za dużo przypominania.

Krzysztof Dobrecki


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)