Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Czwartek 11.08.2022 r. Imieniny: Luizy, Włodzmierza, Zuzanny

Ocena: 1
1 0

Ratusz w Koninie

Konin 02.06.2021 11:33

Ratusz w Koninie

Dzisiaj opowiemy trochę o ratuszu na konińskiej Starówce. Warto przybliżyć nieco historię obecnego budynku miejskiego ratusza, bo niewiele brakowało, aby sięgała ona jeszcze czasów Rzeczypospolitej Obojga Narodów...


Ratusz w Koninie jest klasycystyczny. Klasycyzm to styl architektoniczny wzorujący się na formach architektonicznych Starożytnego Rzymu i Grecji. Rozwinął się on w połowie XVIII wieku w reakcji na formalny przepych architektury baroku i rokoko. 

Ratusz wzniesiono w latach 1796 - 1803, a więc już po trzecim rozbiorze. Restaurowany był w latach 1916 - 1917 (a więc właściwie tuż przed odzyskaniem przez nasz kraj niepodległości). Obiekt został wpisany do rejestru zabytków w roku 1953. 

Co ciekawe, początkowo ratusz stał pośrodku rynku, czyli tam, gdzie obecnie umiejscowiony jest plac Wolności. Pierwotny gotycki budynek ratusza został strawiony przez pożar, do którego doszło w roku 1707, natomiast wzniesiona w latach osiemdziesiątych XVIII wieku spłonęła właśnie w roku 1796. Obecny budynek ratusza jest więc dziełem Prusaków. 

Fotografia: www.konin.pl


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)