Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Wtorek 21.05.2024 r. Imieniny: Jana, Moniki, Wiktora

Ocena: 5
5 0

Felieton na weekend. Kronika średnio towarzyska

Konin 11.01.2020 10:42

Felieton na weekend. Kronika średnio towarzyska

Cuda wianki ! Miasto opublikowało Strategię dla Miasta Konina. Czego tu nie ma! Tężnie, baseny termalne, kompleks rekreacyjno-wypoczynkowy, stadion miejski z płytą trawiastą i zapleczem,  nowoczesna infrastruktura usługowo-handlową, gastronomiczna oraz kulturalna. Na pokopalnianych hałdach w Niesłuszu znajdą się natomiast trasy crossowe dla rowerzystów i biegaczy, a amfiteatr stanie się częścią zagospodarowanych terenów nadwarciańskich. Obok tych wszystkich propozycji nie ma żadnych kwot ani żadnego kalendarza realizacji. No nie byłbym niesprawiedliwy. Kwot ani terminów nie ma ale jest sposób jak to osiągnąć. Znajdziemy go w części : „ Nadrzędne cele Strategii”. Więc jak osiągnąć cele by miasto zmieniło się w miasto szczęśliwości ? Cytuję : „ Pobudzić mieszkańców do działania „ Przypomina mi to hasła z epoki słusznie minionej : „Chcesz mieć czystość. Zachowaj ją sam!”


*

Z tym pobudzeniem to jest tak. Owszem, są osoby pobudzone, ale po pierwsze pobudzone nie przez władzę no i mają zasadniczą wadę - są z Konina. Przykłady z dziedziny kultury. Szymon Pawlicki ,wybitny aktor teatralny. Ile mu Konin zorganizował benefisów, spotkań w szkołach, wieczorów poetyckich? Teraz już nie ma o czym mówić. Aktor po ciężkiej chorobie siedzi zapomniany w domu. Zbigniew Wojnarowski. Utalentowany pisarz, rysownik. To samo. Andrzej Moś. Reżyser, filmowiec. Z uporem kręci filmy o „ludziach Konina” Filmy można było zobaczyć na premierze. Mimo licznych nagród i wyróżnień zdobywanych w innych miastach’ nie są więcej pokazywane w mieście które opisują. Przykłady można by niestety mnożyć. Niestety nie wiemy jak „pobudzić” ma zamiar miasto tych, którzy stanowią o jego „ bogactwie”( punkt 2 programu)

*

Władze i media doniosły, że wiadukt przy ulicy Paderewskiego : „ jest Gotowy w 70 %” Idąc tym tropem proponuję uzupełnić informacje o takie aktualności ,jak : Dworzec kolejowy jest gotowy w 10 % Wiadukt przy stadionie jest naprawiony w 50%  Przeprawa Bursztynowa jest sprawna w 30%,  ulica Staszica przejezdna jest w 50%.Są i lepsze wyniki. Kamienica Essowej rozwalona jest w 60 %, elewator rozebrany w 70 %, no i rekordzistka, synagoga wyburzona jest w 100 %

*

Nie tak dawno władzunia nasza chwaliła się zajęciem 2 miejsca w kategorii wpierania sportu młodzieżowego Co prawda okazało się, że z tym drugim miejscem to sprawa dęta, ale władza postanowiła się poprawić i … podniosła ceny wejściówki na basen i inne obiekty sportowe konińskiego MOSiR - u. Słusznie, jak się więcej zapłaci to się będzie bardziej starać. A stąd już do sportowych sukcesów tylko krok

*

No i oświata trzyma się dobrze. I LO W rankingu szkół spadło 123 pozycje i zajęło 845 miejsce. II Liceum Ogólnokształcące im. K.K Baczyńskiego w Koninie w 2020 roku uplasowało się na 260. miejscu na 500 szkół. „Drugie” przeskoczyło w górę o 92  miejsca.

Spadek z pierwszego na drugie miejsce wśród konińskich szkół zaliczyło III Liceum Ogólnokształcącego im. C.K. Norwida. Szkoła znalazła się na 264 pozycji.

Do usłyszenia za tydzień

Adam Zagórski

pamięć Data: 11.01.2020 20:52 ID:11980
Czapka prezydenta na pochodzie III Króli zajęła I miejsce w rankingi koron królewskich.POseł energetyczny nadal szuka wodoru bo go nigdzie nie widać.To że nie był w pochodzie III Króli to nic ale również go nie było na manifestacji z Togą a nawet bez.

Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)