Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Wtorek 21.05.2024 r. Imieniny: Jana, Moniki, Wiktora

Ocena: 6
6 0

Felieton na weekend - Kronika średnio towarzyska

Konin 19.07.2019 11:45

Felieton na weekend - Kronika średnio towarzyska

Okazuje się, że zabrakło pieniędzy w kasie miasta na niezbędny i pilny remont dachu w I Liceum Ogólnokształcącym w Koninie.

Miasto Konin wybudowało siedzibę Liceum w 1936 roku. Nie było wtedy w Koninie elektrowni, kopalni, term na Pociejewie, wodorowej doliny ani terenów inwestycyjnych ale pieniądze wygospodarowano. No ale rządziła wtedy brzydka Sanacja, a nie postępowa Platforma, w której, jak wiadomo „ piniędzy nie ma i nie będzie”.


*

Znaczy się „piniądze” są. Miasto na przykład dostało 7 milionów od Marszałka Województwa, ale władza jest nowoczesna i obywatelska i postanowiła wykorzystać je nie na jakiś głupi dach jeno  : „aby Konin i otaczające gminy były bardziej ekologiczne, stały się bardziej czyste, dlatego położyliśmy nacisk, aby zachęcać osoby do przesiadania się na rowery stąd budowa ścieżek. W ramach tego przedsięwzięcia będzie kupiony jeden 12-metrowy autobus elektryczny z wyposażeniem dla MZK za około 2 miliony złotych, wybudowane będą też drogi dla rowerów na obszarze Konińskiego Obszaru Strategicznej Interwencji o łącznej długości 2,44 km (dokładnie na terenie gminy Golina – 0,73 km, gminy Rzgów – 0,82 km i gminy Ślesin – 0,89 km). W gminach Kazimierz Biskupi, Kramsk i Stare Miasto będzie zamontowane efektywne energetycznie oświetlenie uliczne (łącznie 199 sztuk punktów świetlnych). W projekcie są też środki na działania informacyjno-promocyjne z nim związane.

Ponieważ poinformowaliśmy o projekcie liczymy też na środki, prawda, że się należą?

*

Skoro jesteśmy przy oświacie. Władze lokalne alarmowały przez kilka miesięcy, ze w Koninie zabraknie jakieś 600 miejsc w szkołach średnich. Teraz wychodzi, że zabraknie jakieś 60, albo będzie ich zbyt dużo bo kandydaci składali wnioski do kilku szkół jednocześnie. No ale odnotowano sukces. Zastępca Prezydenta Witold Nowak powiedział : „My byliśmy w stanie podać wyniki, które podajemy dzisiaj, w zasadzie 2 lipca.” No to może szkoda, że tego Pan Prezydent nie zrobił?  No nie mógł, bo wstrętny PiS , „ kuratoria, ministerstwo zwlekają tak długo i trzymają uczniów w niepewności.”

*

Ale nie można powiedzieć. Władzunia jest nowoczesna i  głównym jej zmartwieniem, troską spędzającą sen z powiek jest środowisko. Nie tylko będzie namawiała do jazdy na rowerach. Władza chce „ ograniczyć” wykorzystywanie plastikowych naczyń i butelek w magistracie.  Ąż nie wiem , jak się cieszyć.

*

Po siedmiu latach od darowizny w postaci domku jednorodzinnego wraz z działką przy ulicy Staszica, jaką przekazała miastu konińska pisarka, władze wreszcie wymyśliły co z tą darowizną zrobić. Nie bardzo zrozumieliśmy co, ale ważne , że zrobią…

*

Powstanie też tężnia między Zakolem i Sosnową. Znaczenie będzie wielkie, tak jak wielka będzie tężnia ( jakieś 9 metrów długości). Nie wiem czy ekolodzy policzyli ile na tą tężnię wyciąć trzeba drzew a lokalni planiści ile będzie kosztować i kto będzie zaopatrywał tężnię w solankę. Na pewno to zrobiono. Sama tężnia kosztować będzie około pół miliona złotych. To trzy razy tyle ile brakuje na remont dachu w I LO. No ale kto bogatemu zabroni ?

*

Ważne, że prom w Biechowach znowu pływa.

A zatem do usłyszenia za tydzień

Adam Zagórski

karma wraca Data: 19.07.2019 15:08 ID:11509
Cosik mi się zdaje że to są ostatnie POdrygi......itd ,itd,itd. Po następnej sesji będzie odmiana(miejmy nadzieję)na lepsze albo przynajmniej na bardziej przemyślane decyzje.Koninianie nie muszą wysłuchiwać wiecznych obietnic o ich szczęśliwości w przyszłości ale muszą czuć że ktoś w ich imieniu rządzi tym miastem właściwie a nie tańczy w takt tęczowej muzyki gdzie instrument nie stroi.
derkacz Data: 25.07.2019 22:38 ID:11527
Szybka reakcja rysownika, jeśli to nawiązanie do słynnej ostatnio listy pasażerów w samolocie marszałka.

Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)