Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Wtorek 21.05.2024 r. Imieniny: Jana, Moniki, Wiktora

Ocena: 3
4 1

Felieton na weekend - Kronika średnio towarzyska

Konin 22.06.2019 11:40

Felieton na weekend - Kronika średnio towarzyska

Przejrzałem stare Kroniki i okazuje się, że i owszem, na kolejnych prezydentach jeżdżę , jak za przeproszeniem na uczestnikach zawodów konnych z okazji Dni Konina, a o Panu Staroście jakoś nic. Ucieszyłem się nawet, bo jest to kolejny dowód na moją empatię i wrażliwe serce. „ Niech i tak zostanie” - pomyślałem, ale by ta sielanka trwała nadal mam kilka próśb, co oznacza, że nie tylko jestem delikatnego serca, ale i przekupny.

Na próbę prośba taka. Panie Starosto, do Pana kompetencji, a może nawet obowiązków zgodnie z ustawą o ochronie zabytków , należy oznakowanie specjalnymi tabliczkami (Zabytek - obiekt chroniony”) obiektów zabytkowych. Także tych , które doprowadzone zostały do skrajnej ruiny. Bardzo bym prosił o rozmieszczenie takich oznakowań. Wiem, że sama tabliczka nie zastąpi remontu, ale zapewne podniesie tak zwaną „ świadomość społeczną”.


*

Zapowiada się ciekawa Sesja Rady Miasta. Radni przyjmą oczywiście Raport o stanie miasta. Raport jest bardzo dobry, tak jak i stan miasta. Przyczepić się tylko właściwie mogę do kwot w Budżecie Obywatelskim.

Na programy : Seks w małym mieście” oraz „ Seks z kobiecej perspektywy” przeznaczono zaledwie 10 tysięcy złotych, a na taką na przykład sterylizację kotów aż  90 tysięcy. Uważam, że gdyby zrobić odwrotnie było by weselej, no ale to pomysły obywatelskie, więc wyjątkowo nie mogę mieć pretensji do Prezydenta.

*

Rada udzieli także absolutorium Panu Prezydentowi. No i słusznie, bo co on miał do powiedzenia, jeśli prawie ta sama Rada przyjęła budżet Nowickiego.

*

Zasadniczo zmieni się przy okazji system „ konsultacji społecznych”. Do tej pory , by konsultacje mogły się odbyć z inicjatywy mieszkańców potrzeba było poprzeć je listą 100 osób. W nowym projekcie do poparcia pomysłu wystarczy … 100 osób. No i dobrze, jak demokracja to demokracja.

*

KKK zbiera się w Muzeum. Nie chodzi o Klu Klux Klan czyli malowniczą organizację rasistowską lecz o Koniński Kongres Kobiet. Ja tam się nie chcę wtrącać, ale organizacja kobieca, zwłaszcza tak postępowa, że strach , w muzeum ? Już widzę te złe języki ! Ale to wszystko nieprawda.

*

Uwielbiam ten urzędniczy żargon. Sprawozdanie finansowe , które przyjmą Radni zawiera wiele ciekawych fragmentów. Na przykład :

Dochody budżetu miasta Konina za 2018 rok zostały zrealizowane w wysokości 513.228.883,99zł tj. w 96,94 % do wielkości planowanych 529.413.185,35zł.

Po polsku , czyli w tłumaczeniu na język normalny to samo zdanie brzmi:

Zakładane dochody budżetu miasta nie zostały zrealizowane i zabrakło 16 milionów złotych.

*

Od lat zastanawia mnie dyskryminacyjny podatek „ od psów’. ( Dyskryminacyjny, bo bez podatku można hodować koty, papugi , rybki a nawet lamę, ale psa nie. Otóż ratujące budżet miasta wpływy z tego podatku od sympatycznych czworonogów wyniosły : 41.621,00 zł. Ponieważ zastanawiałem się, jak wspominam, od lat, dzięki lekturze „budżetu” znalazłem wyjaśnienie. Opłaty - podatki za psy potrzebne są by mieli co i za co robić urzędnicy. Wyobraźcie sobie Państwo, że Urząd Miasta stwierdził, że w „podatku od psów” brakuje … 490,00 ( słownie : czterysta dziewięćdziesiąt zł). By wyjaśnić przyczynę tej „dziury budżetowej Urząd Miasta Konina przeprowadził … : „ 286 działań mających na celu wyjaśnienie istnienia obowiązku podatkowego”.

Do usłyszenia zatem za tydzień, czyli po Sesji

Adam Zagórski

Pafnucy Data: 22.06.2019 12:04 ID:11393
Odwrotnie? Czyli jak? Sugeruje Pan przeznaczenie 90 tys pln na sterylizację kobiet i 10 tys na seks dla kotów?
pies PO pPOdatkowaniu Data: 22.06.2019 17:27 ID:11395
Wystarczy oPOdatkowane psy wpuścić do UM i pieniądze by POszukały ,no może urzędnicy byli by trochę niezadowoleni.
Obserwator nadwarciański Data: 23.06.2019 19:57 ID:11399
Bielik oraz kabaret#Nowaki"-posel i wiceprezydent.byli w muzeum na spotkaniu KKK..... i tu rodzi się pytanie...oni też są kobietami?? były tańce i wygłupy PO stepowcow.... i oczywiście Ewa Róża Luksemburg-Jezak..... kto nie wierzy że pani Jeżak ma słabość do rewolucjonistki Luxemburg.... niech spojrzy na jej FB....

Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)