Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Wtorek 21.05.2024 r. Imieniny: Jana, Moniki, Wiktora

Ocena: 5
5 0

Felieton na weekend - Kronika średnio towarzyska

Konin 07.06.2019 12:27

Felieton na weekend - Kronika średnio towarzyska

No i przewaliło się. Szumne obchody 30 rocznicy wyborów kontraktowych zakończył koncert  Piotra Bukartyka w hali Huty Aluminium.

Koncert jak koncert. W przerwach między piosenkami wykonawca opowiedział kilka dowcipów o Niepokalanej, brzydocie PiS i podobnie uciesznych anegdot. Poza publicznością obecny był Pan Prezydent . Koncert wspierał „Honorowy Komitet Obchodów” w składzie : Zdzisław Nowakowski - aktualny Przewodniczący Regionu NSZZ Solidarność, Szymonowi Pawlicki - działacz opozycyjny z Gdańska, Markowi Waszkowiak - radny, Ireneusz Niewiarowski - były senator i działacz wiejski i Andrzej Arendarski  wybrany w wspomnianych wyborach na posła z Konina.

Nie wiemy, jak Komitetowi podobały się żarty z Niepokalanej… i szczerze mówiąc już mnie to nie interesuje.


*

Podczas koncertu pan Prezydent Piotr Korytkowski był uprzejmy podzielić się z publicznością swoimi przeżyciami kombatanckimi : - „Miałem wtedy 21 lat – powiedział P. Korytkowski. - Doskonale pamiętam ten czas przełomu. Doświadczyłem ograniczeń wynikających z wcześniejszych czasów. Nie chcę prześcigać się na wspomnienia o tym, kto doświadczył machiny poprzedniego systemu. Pamiętam tamte czasy i mam prawo cieszyć się z tych zmian, które nastąpiły. Najpierw obrady okrągłego stołu, które dały nadzieję na zmiany, potem wybory, których wynik zmienił historię Polski. Dlatego patronuję konińskim obchodom bo uważam, że to fakt godny świętowania, niezależnie od ocen, sporów, dyskusji. 30 lat temu nadeszła wolność, którą kocham i rozumiem.”

*

Ciągle chcę wierzyć w dobre intencje Pana Prezydenta i w to , że „ nie chce dzielić”. Niestety „specyficznie” dobrany program obchodów istniejące podziały pogłębił i wywołał nowe. Szkoda, bo przed nadchodzącymi wyzwaniami „ jedność” i poparcie bardzo by się Prezydentowi przydało. No ale to tylko moja opinia.

*

Media obiegła informacja o zarobkach szefów spółek miejskich. I tak: rekordzistą został w ubiegłym roku  Prezes Jan Skalski - Miejski Zakład Gospodarki Odpadami - który zarobił 547 tysięcy złotych. Kilka miesięcy temu , przez godzinę, radni zastanawiali się co zrobić by zmniejszyć deficyt tej Spółki. A tu proszę !

Pan Skalski wysunął się w rankingu przed Pana Zbigniewa Szymczaka, który w 2017 roku był pierwszy, a w 2018 zarobił niestety już tylko 427 tysięcy.

Ciekawą pozycją w tym rankingu jest Pan Tadeusz Neczyński. Zarobił co prawda „tylko” 241 tysięcy złotych, ale , dalibóg, nie wiem za co bo jego firma nazywała się „ Geotermia Konin” i została rozwiązana. Ale na pewno były jakieś powody…

Łączne kwoty przeznaczone na roczne wynagrodzenia prezesów spółek miejskich (wraz z emeryturami) wyniosły:

2 913 497,12 zł za rok 2018

*

Przyznaje się. Nie sprawdziło się moje czarnowidztwo. Słup Milowy stoi cały i nieuszkodzony. Wokół wije się „trwale zardzewiała” ścieżka Kruppa. Na moje oko jakaś bańka poszła się bujać. Jeśli się mylę , proszę sprostować.

*

Miasto pokłóciło się z PKP. Nie, jeszcze nie o dworzec. To za jakieś pięć lat. Teraz o przejazd przy Okólnej. PKP twierdzi, że „ dogadało się” z miastem w sprawie wiaduktu, a miasto, że wręcz przeciwnie. W następnym odcinku postaram się podać możliwe objazdy.

*

No i co tam jeszcze ? Mamy rekordowe upały. Miasto poinformowało, że „wyjdzie mieszkańcom naprzeciw” i uruchomione zostaną dwie wodne kurtyny. Dlaczego tylko dwie na 70 tysięczne miasto ? Zobacz wynagrodzenia Prezesów Spółek Miejskich.

*

Obwieszczane było, że „ na początku czerwca oddane zostanie skrzyżowanie przy Kolskiej”.  Oj tam, oj tam… Po pierwsze, „początek” należy liczyć do 15 go co najmniej, po drugie, trudno sobie wyobrazić takie otwarcie bez Prezydenta Miasta. A Prezydent, jak nie w Gdańsku, to na koncercie, jak nie na koncercie to w Chinach i tak jakoś. Ale otwarcie będzie. To już widać.

Do usłyszenia zatem za tydzień

Adam Zagórski

tje nan men Data: 07.06.2019 15:10 ID:11332
Miasto z koleją się nie dogaduje ale z Chińczykami tak.Może dla mieszkańców to z tego profitów nie będzie ale zobaczycie ile wzrosną uposażenia prezesów za rok. No chyba że Chińczycy postawią warunek,Zapie.....ć za miskę ryżu od robotnika do prezesa.Może warto iść w ślady Chińczyków ?
KO5 Data: 07.06.2019 19:15 ID:11336
"Łączne kwoty przeznaczone na roczne wynagrodzenia prezesów spółek miejskich (wraz z emeryturami)..." Emerytury wypłaca ZUS, a nie budżet poszczególnych firm. Proszę o rzetelność dziennikarską Panie Redaktorze. Ni mi za tym, czy za owym -stwierdzam fakt. Druga sprawa, że wynagrodzenia znacznie zawyżone za taka pracę. Pan Prezes Skalski rówieśnik Pana Prezydenta J. Nowickiego...
konin24.info Data: 07.06.2019 19:21 ID:11337
Pan KO5, ze względu na postulowaną przez Pana rzetelność napisaliśmy właśnie : " wraz z emeryturami"
A co SB wiecznie żywe Data: 08.06.2019 06:07 ID:11339
Co tam Konin Rychwał to ma honorowego obywatela Leszka Milera.Honorowego obywatela maja tylko dla tego że honoru już nie mają.
666 Data: 08.06.2019 11:13 ID:11340
A tego ze zdjęcia to chyba znam. To chyba Zbychu.
Belfer Data: 16.06.2019 13:40 ID:11369
No właśnie w kasie miejskiej brakuje pieniędzy a miasto hojnie rozdaje panom prezesom spółek miejskich (nawet tych już nie istniejących: geotermia) gruby szmal. Druga sprawa że w tych spółkach to sami "spadochroniarze": były radny, były wiceprezydent, syn byłego prezydenta - można by długo wymieniać. Jak ma być dobrze w tym mieście!!

Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)