Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Wtorek 21.05.2024 r. Imieniny: Jana, Moniki, Wiktora

Ocena: 4
4 0

Felieton na weekend - Kronika średnio towarzyska

Konin 11.05.2019 13:06

Felieton na weekend - Kronika średnio towarzyska

Po pośpiesznie zlikwidowanej wystawie o Solidarności nowe kierownictwo Muzeum w Gosławicach urządziło wystawę o prezerwatywie, a dokładniej o jej wynalazcy, który przez pierwsze dziesięć lat życia mieszkał w Koninie.

Oczywiście są i inni wynalazcy pochodzący z Konina, jak choćby Mieczysław Beker,  konstruktor księżycowego łazika, którym po srebrnym globie jeździli astronauci, ale : „ prezerwatywa to symbol Konina” - szeptali wzruszeni celebryci  wpatrzeni w podświetlone w gablocie pudełko po prezerwatywach.


*

Jacek Federowicz zwrócił kiedyś uwagę na dodawany do rzeczowników przymiotnik „ socjalistyczny”. Była więc „ gospodarka socjalistyczna”, „praworządność socjalistyczna”, „ demokracja socjalistyczna” itp. Pan Jacek doszedł do logicznego wniosku, że dodatek „ socjalistyczna” jest zaprzeczeniem. Demokracja socjalistyczna nie jest demokracją, gospodarka socjalistyczna nie jest gospodarką i tak dalej.

Nowi lewacy z pewną nieśmiałością używają słowa „ Socjalistyczny”, albowiem wiele osób jeszcze pamięta co to znaczy. Nie mogą się powstrzymać jednak od wartościowania. Z programu obchodów rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów dowiedzieliśmy się o organizowanym happeningu pod nazwą „ Nie dla przemocy - tak dla dobrej demokracji”. Myślałem, że demokracja to demokracja. No ale skoro jest ta dobra to zapewne dowiemy się na happeningu , jaka jest ta zła.

*

O tej dobrej demokracji, w ramach obchodów rocznicy częściowo wolnych , w „ Akademii Demokracji” nauczać będzie sędzia Igor Tyleya. Długo głowiłem się co ma Tuleya wspólnego z rocznicą i doszedłem… Chodzi o wszechstronne, z różnych pozycji, pokazanie tych wyborów. A kto wie lepiej niż Tuleya, którego tatuś był w MO, a mamusia w SB. Dla uzupełnienia obrazu proponuję do Akademii Demokracji doprosić kilku konińskich funkcjonariuszy SB. Przecież oni też mają swój punkt widzenia.

*

Dosyć tej polityki i martyrologii. Od kiedy władze miasta zasłoniły najsłynniejszy zabytek Konina - Słup Milowy i rozebrały lub doprowadziły do ruiny kilka innych trwają gorączkowe działania by jednak coś , wiecie prawda, w temacie turystyki zrobić.

Ostatnio władzunia organizuje zwiedzanie budowy nowego skrzyżowania ulicy Kolskiej z Warszawską. Pomysł przedni. Proponuję dodać do zwiedzania zarywający się most, niepełnosprawną przeprawę, przewracającą się kamienicę Esse, plac po domu talmudycznym i Nowoczesny Dworzec Dekady. Byłby to , obok szlaku bursztynowego i szlaku piastowskiego kolejny ciekawy szlak. Szlak SLD. Ale to tylko taki pomysł…

*

Ponieważ, poza Tuleyą i prezerwatywami nic ciekawego się nie dzieje do czego powinniśmy przy zadłużeniu 200 mln zł przywyknąć

Do usłyszenia za tydzień.

Adam Zagórski

małgosia Data: 11.05.2019 15:11 ID:11223
Zastanawiam się co by było gdy by na nowoczesną tuleję założyć historyczną konińską prezerwatywę?Czy by przypadkiem z takiego stosunku lewacka (socjalistyczna)demokracja nie ucierpiała.
NOO Data: 11.05.2019 22:25 ID:11227
No ale jest jeszcze przecież duża inwestycja w akumulatory, o której lokalna władza chyba niewiele wie co świetnie jej, inwestycji a nie władzy, wróży.

Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)