Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Wtorek 21.05.2024 r. Imieniny: Jana, Moniki, Wiktora

Ocena: 3
6 3

Felieton na weekend - Kronika średnio towarzyska

Konin 30.03.2019 10:35

Felieton na weekend - Kronika średnio towarzyska

No i mieliśmy historyczną Sesję Rady Miasta. I to z kilku powodów.  Po pierwsze, radny Prawa i Sprawiedliwości Jacek Kubiak poinformował , że „ czerwona zaraza skończyła się w Koninie”. ( Młodszym Czytelnikom wyjaśniamy, że nazwa : „ czerwona zaraza” używana zamiennie z „ czerwonymi pająkami” lub „ czerwoną hołotą”  stosowana była do określania bolszewików a następnie ich polskiej odmiany z PPR, PZPR i spółki.)

Przy całej sympatii do barwnych określeń, muszę Pana Radnemu powiedzieć, że wiadomości o „ końcu czerwonej zarazy w Koninie” są mocno przesadzone, o czym, zapewne, wkrótce się Pan przekona. Tak czy inaczej należy się Panu nagroda im. Joanny Szczepkowskiej, która w 1989 roku ogłosiła „ koniec komunizmu w Polsce”.


*

Sesja była też historyczna, gdyż pierwszy raz od ośmiu lat radni zagłosowali przeciw zgłoszonej przez Prezydenta uchwale o charakterze budżetowym. Był to szok dla samych Radnych bo po obwieszczeniu wyników aż zamilkli z wrażenia.

*

Dzięki temu mieszkańcy Konina nie zapłacą więcej za śmieci.

Warto przypomnieć, że deficyt w „ Gospodarce Odpadami” znany był już w poprzedniej kadencji, ale Pan Prezydent i Radni dość zgodnie orzekli, że nie można podnosić opłat przed wyborami. No dobrze, ale jest już po…

*

Część radnych uważała, że wysokie koszty wywozu i utylizacji śmieci wynikają ze złej gospodarki w Zakładzie Gospodarki Tymiż Śmieciami. Powoływali się przytem  na pisma jakie docierały do nich od załogi.

Prezes firmy Jan Skalski stanowczo zdementował krążące pogłoski, stwierdzając, że pochodzą one  „ od osób którym się w życiu nie powiodło i rozładowują swoją frustrację ewentualnie są chore z nienawiści ” lub od osób, które Pan Skalski zwolnił z pracy. Pan Jan Skalski zapewnił, że 90 procent załogi podpisało list w którym stwierdza, że wszystko w Spółce jest ok. Pan Prezes wie co mówi, bo sam sprawdzał podpisy pod listą.
*

Wyszło tak, że MZGOK będzie musiał (?) dostać od miasta dopłatę około 3,5 miliona bo mu nie styka. Pan Prezydent odpowiadając Radnemu Kubiakowi, jeszcze przed głosowaniem, powiedział: „Mówi pan o materiałach, nieprawidłowościach, ale nie ma w tym żadnych konkretów. To tworzenie dziwnej atmosfery wokół spółki, której właścicielami jest miasto i 30 innych samorządów. To jest totalna destrukcja rady, funkcjonowania miasta. Są to bowiem niezbędne punkty, abyśmy podjęli debatę i konieczne uchwały. Nie może być tak, że domniemane nieprawidłowości są powodem, żebyśmy torpedowali pracę rady.(…) Nie jestem szaleńcem, który lata po spółkach i wycina.”

Pan Prezydent , jak mówi to chyba wie, a w każdym razie bierze odpowiedzialność za to co mówi… nawet jeśli nie wie…

*

Sesja była też historyczna, bo okazało się, że Prezydent nie posiada większości w Radzie. Po odejściu z Klubu PO radnego Janusza Zawilskiego zniknęła przewaga Platformy. Pan Prezydent jakby tego nie zauważył, i przed tak ważnymi głosowaniami nie spotkał się z radnymi niezależnymi ani nawet z Klubem Prawa i Sprawiedliwości. Błąd strategiczny, ale jak to mówią - Pierwsze śliwki robaczywki

*

Historyczność Sesji wynikała także z faktu, że kilkukrotnie szczerze  wspominano , że miasto nie ma pieniędzy. Oczywiście, gdyby wygrał Nowicki Józef było by wszystkiego więcej, ale teraz jest wszystkiego mniej.

Może z tej desperacji radni przegłosowali uchwałę o wyrażeniu zgody na kasyno w Koninie. Będą grać o budżet ?

*

W każdym razie nie możemy mieć pretensji do władz miasta no bo jak mówił to niegdysiejszy Burmistrz - Listonosz, „ z próżnego i Salamon nie naleje”.

*

No ale to nie wszystko. Na sesję przybył samotrzeć tajemniczy właściciel kamienicy Essowej. No ten co ją kupił od spadkobiercy, a potem nie miał na rynny, a jak się kamienica rozwali to będzie miał na wybudowanie nowej „ reprezentacyjnej”.

Tajemniczy Pan Właściciel był też na posiedzeniu Komisji Rady, gdzie zastrzegł : „ że nie życzy sobie publikowania swojego nazwiska i wizerunku”. Nie życzyć to sobie może. Postaramy się dowiedzieć z jakich powodów jest taki tajemniczy…

Tymczasem do usłyszenia za tydzień

Adam Zagórski.

Grażka Data: 31.03.2019 10:25 ID:11116
Ładnie pięknie, to się społęczeństwo ucieszy, ale jak rachunek ekonomiczny się nie poprawi to za rok trzeba będzie podnieść koszt opłaty o 100%. Pan radny Kubiak nie ma racji, żę nastąpił koniec komunizmu w Koninie", wręcz przeciwnie !!! W dziedzinie ekonomii w Polsce i w Koniniie nastąpił powrót komunizmu, niestety. A koszty działania MZGOK, niegospodarność, przerost zatrudniennia i nieprawidłowości to inna sprawa, trzeba to sprawdzić, Miasto za to odpowiada. .
Adaś Data: 02.04.2019 22:57 ID:11125
Dziennikarzy zapraszam aby zainteresowali się tym jak to kierowcy MZK na końcowych przystankach Poznańska, Piłsudskiego, Topazowa oszczędzają paliwo. Stoją z włączonym silnikiem po 10 minut. Kto za to płaci?? A jak, MZK to bogata firma. W oczyszczalni PWiK przy Nadrzecznej świeci neon LABORATORIUM . A cóż on reklamuje, chyba głupotę rządzącego. Dla kilkudziesięciu rowerzystów funduje się dwie autostrady przy ulicy Przemysłowej, koło policji i na przeciwko. A jak, bogatemu wszystko wolno, a tempo przed wyborami było zaje..fajne. Temat też ciekawy. Zleceniodawca (inwestor) w jednym stoją domu (Zakładowa) i do tego na terenie PKS obecnie spółce miejskiej. Jak to wszystko fajnie się układa. Kiedyś tak się wszystko układało z parkomatami, które wymyślił Radny Kazio L. Szybka sprzedaż za grosz...
Adaś Data: 02.04.2019 23:01 ID:11126
Szybka sprzedaż za grosze terenów po PKS dla potrzeb MTBS to w czyim interesie? Nie czasem urzędników. Szybko przed wyborami aby jeszcze swoi się załapali. Tragiczny koniec czeka to miasto przez tą czerwoną zarazę i jej wspólników.

Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)