Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Wtorek 21.05.2024 r. Imieniny: Jana, Moniki, Wiktora

Ocena: 13
14 1

Felieton na weekend - Kronika średnio towarzyska

Konin 03.08.2018 14:33

Felieton na weekend - Kronika średnio towarzyska

Wymaganie by pisać kronikę towarzyską w temperaturze 34 stopni Celsjusza w cieniu jest bezsensowne, sadystyczne i jako takie wymaga interwencji Animalsów, Amnestii International i innych ochotnych organizacji. Jest także, jak już zaznaczyłem, bez sensu, bo przy takiej temperaturze nic się nie dzieje…


*

No owszem, można by wspomnieć o zawaleniu się zabytkowej kamienicy przy Staszica, ale cóż to za wiadomość. Kolejna ….

Tak, poza tym, z ważniejszych wiadomości odnotować jeszcze należy samotny rejs Pana Zastępcy Prezydenta Lorka z bulwarów do bulwarów. Rejs trwał około godziny i zakończył się sukcesem

*

Odnotować by jeszcze można, że Pan Prezydent Nowicki Józef wreszcie posłuchał naszych apeli. A konkretnie apelu by starsi ludzie nie wychodzili w taki upał na słońce. No i Pan Prezydent w sposób rozsądny i zdyscyplinowany nie wziął udziału w obchodach Rocznicy Wybuchu Powstania Warszawskiego.

*

Obchody miały tradycyjny charakter, czyli były dwa. W pierwszym wzięła udział młodzież , organizacje patriotyczne i kombatanckie, które o godzinie 17:00 zapaliły race na skrzyżowaniu Dworcowej i Alei 1 Maja, następnie ( przyznać trzeba) niezbyt licznym pochodem przeszły do Kościoła  pod wezwaniem Św. Maksymiliana , gdzie złożyli kwiaty pod tablicą AK.

Ciekawostką towarzyską jest fakt, że na zgromadzeniu tym nie pojawił się żaden ksiądz, co też sądziliśmy było skutkiem naszego przedwczesnego apelu, ale nie …

*

Obchody numer dwa zaczęły się bezpiecznie godzinkę później. Zjawili się dwaj ( młodsi) zastępcy Pana Prezydent. Naliczyłem - niepomnych na gorączkę -  czterech radnych. Przyszła też delegacja Lewicy Demokratycznej z Ojcem Chrzestnym Przeprawy Bursztynowej na czele.

*

Tym razem delegacjom wyszedł naprzeciw ksiądz Proboszcz, więc było z uszanowaniem zasług Powstańców i Delegatów

*

Generalnie było, jak to w Koninie. Kilkudziesięciu zapalonych patriotów i reszta przedkładająca nad cierń pamięci chłodną kąpiel i telewizor.

*

No ale i tak, jak się wydaje, dla Lewiczki było to zbyt dużo… Nie podobała się zwłaszcza patriotyczna młodzież  paląca  na , bądź co bądź, Alejach 1 Maja, będących własnością Lewiczki i Jej pochodów, race.

Oczywiście pojawiły się żale: „ a co to ma wspólnego z Powstaniem? „ , „ a dymy te przypominają niepotrzebnie „ , a bez wątpienia palący race mają ochotę zamknąć „Lewiczkę do Berezy” „ A po co te okrzyki „Sierpem i młotem czerwoną hołotę” .

Czyli było fajnie i po konińsku. Tak czy inaczej dziękuję młodym. Jak to pisał Umberto Eco  : „ na starych szkoda już czasu”.

Do usłyszenia za tydzień

Adam Zagórski

P.s.

Z tego upału zapomniał bym zwrócić się do Prokuratury, żeby jednak zajęła się „konińską prywatyzacją rozbiórkową” zabytków. Ponieważ czas płynie, do synagogi dorzucam jeszcze Dom Essowej…

kolo Data: 03.08.2018 17:21 ID:10504
O domu Essowej fascynującą książkę napisał koniński pisarz Zbigniew Wojnarowski.
Życzliwy Data: 04.08.2018 16:46 ID:10505
Panie autorze, a nie lepiej poszukać sobie jakiejś małej dziewczynki jak lubisz? Zamiast pisać te bzdety
mieszkaniec Konina Data: 04.08.2018 19:58 ID:10506
Jak ty życzliwy jesteś życzliwa, to ja jestem święty.
Bryza Data: 04.08.2018 20:34 ID:10507
To okrzyki "... raz sierpem, raz młotem, czerwoną hołotę" są wyrazem prawdziwego patriotyzmu, szacunku dla bohaterskich żołnierzy AK ( w tym harcerskich batalionów "Zośka" i "Parasol") i hołdem dla ofiar Powstania Warszawskiego ? Mój Boże...
Piotrek Data: 05.08.2018 07:44 ID:10509
"Życzliwy " jeśli rzeczywistość to dla Ciebie bzdety, to dalej żyj w swojej ułudzie,jak to w Koninie jest wszystko ładnie i pięknie a ludzie ściągają tutaj tysiącami za pracą, nikt nie wyjeżdża. I ogólnie Konin jest w czołówce rozwijających się miast Polski, a nie jak to jest na chwilę obecną w czołówce wyludniających. No i nie mierz wszystkich swoją miarką.
koninianin Data: 05.08.2018 17:16 ID:10510
Patrząc na życiorysy, niektórych znanych postaci, starszego pokolenia protestujących przed konińskim sądem i tych którzy protestowali w rocznicę powstania, łatwo zauważyć, że ci którzy nazwali to konfliktem trzeciego pokolenia potomków UB i trzeciego pokolenia potomków AK , mają sporo racji.Pomimo oczywistego uproszczenia sprawy.

Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)