Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Wtorek 21.05.2024 r. Imieniny: Jana, Moniki, Wiktora

Ocena: 8
8 0

Felieton na weekend - Kronika średnio towarzyska

Konin 18.08.2017 14:15

Felieton na weekend - Kronika średnio towarzyska

Człowiekowi to nigdy nie dogodzi. Czerwono - liberalne władzostwo Konina postanowiło uczcić  Święto Wojska Polskiego oraz Rocznicę Cudu nad Wisła… no zgadnijcie Państwo ? Różowymi balonikami ? Czekoladowym orłem ? Nie ! Najważniejsza imprezą miasta - przynajmniej tak głosi oficjalna strona UM - to , no nie uwierzycie, degustacja Pepsi .


Czy Pan Prezydent zapomniał o Święcie i Rocznicy ? No po prostu nie mógł. Dostaliśmy kiedyś kalendarz :” Konin witaj 2017”. W tym kalendarzu, zrobionym głównie dla Pana Prezydenta i urzędników, pod data 15 sierpnia, jak byk napisano : „ Święto Wojska Polskiego, Wniebowzięcie NMP”.

Nie napisano nic o „Cudzie nad Wisłą” ale to chyba oczywiste. Więc nie zapomniał. Może więc nie wiedział . Panie prezydencie, to jest święto Wojska Polskiego, które zatrzymało bolszewię i dało nam szanse na dwadzieścia lat rozwoju. Nie mówili o tym na kursie ?

*

Ktoś z mieszkańców położył przed popiersiem Marszałka stojącym przed ratuszem czerwoną różę. Dobrze, że ktoś pamięta.

*

Zobaczymy, jak władzunia uczci rocznicę „ wyzwolenia „ Konina przez Armię Czerwoną. Może wreszcie zapomni?

*

No dobra. Było minęło. „ Kto się nie przewróci, ten się nie naucy” , jak mawiał pewien instruktor narciarski. Zresztą, ja rozumiem. To pewnie nie chodzi o politykę. To taka zasada. Jak nie będziemy świętować prezerwatyw to już niczego.

*

Na dodatek był kłopot.  Zrobiła się fala i na mieliznę wszedł krążownik „ Pociejewo”. Nic nikomu się nie stało. Trzeba tylko zrobić remont.

*

Że Pan Prezydent lubi Piękne Kobiety i szybkie samochody, wiemy od niego. Zresztą też lubimy. A teraz naleciały na Pana Prezydenta Dziennikarki. No nie, nie z krytyką, no już… Panie redaktorki masowo obejmują władzę w Urzędzie.

Zaczęło się  chyba od Pani Redaktor Joli Stawrowskiej ( za Pałasza jeszcze , przepraszam Pani Jolu). Potem na Panią Dyrektor przyszła -  porzucając Staszka Pigułę - Redaktor Joanna Szydłowska .. a teraz , niestety na razie tylko na zastępcę dyrektora ,Pani Redaktor  Aneta Wanjas.

*

To są zresztą „ pierdoły”. Zaniepokojeni czujemy się pomysłem, przebudowy Domu Zemełki. Nie licząc  Fary jest to najstarszy dom w Koninie.

Każda cegła to zabytek z … XVI wieku ! Nasze zaniepokojenie potęguje fakt, że przebudowę ma zrobić ta sama firma co projektowała tramwaj rzeczny „ Pociejewo”.

Może warto coś zrobić nim „ Barbarzyńcy w ogrodzie”  zrobią z „ Zemełką” to co Synagogą?

*

 Czym bliżej końca kadencji, tym szybciej się wyburza. Że co ? Że później nie będzie można ? No zobaczymy. Na razie, w ostatniej chwili, dotarła do nas wiadomość o planowanym wyburzeniu ( bo jak nazwać przebudowę , rozbudowę i nadbudowę, willi przy ulicy Urbanowskiej. Przypominamy, żeby nie było, willa znajduje się w strefie zabytkowej, podlega ochronie konserwatorskiej. Związana jest z historią Konina. Mieścił się tu kiedyś Sąd Grodzki, a w trakcie okupacji willę zajął kreisleiter Konina. Potem były tam biura ZSL, które willę, nie bardzo swoją, sprzedało.

*

A poza tym uważam, że nazwa ulicy generała Berlinga powinna zostać zmieniona.

 

Do usłyszenia za tydzień

Adam Zagórski


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)