Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Środa 18.07.2018 r. Imieniny: Kamila, Karoliny, Roberta

Ocena: 5
5 0

Felieton na weekend - Ja, proszę Pana , jestem ciekawy….

Konin 08.07.2017 08:26

Felieton na weekend - Ja, proszę Pana , jestem ciekawy….

W szkole podstawowej, moja Pani Wychowawczyni, wrobiła mnie w przedwakacyjny występ. Na szczęście nie musiałem śpiewać, ale wiersz, który mówiłem , pamiętam do dziś: „ Ja, proszę Pana, jestem ciekawy, więc chcę wyjaśnić przeróżne sprawy…” I tak już mi zostało.

W związku z tą „pasją” i pośpiesznym wyburzeniem kolejnej kamieniczki w zabytkowym centrum Starego Konina, dwadzieścia metrów od Placu Wolności i tyleż od Urzędu Miasta, nie mogę się powstrzymać od zadania kilku pytań.


Szanowny Pan Prokurator Okręgowy - prok. Mariusz Skupin

Ponieważ wydaje mi się, ze wyburzenia kolejnych kamieniczek w zabytkowej części miasta ma ścisły związek z bezkarnością za wyburzenie konińskiej synagogi, uprzejmie chciałem zapytać:

Po pierwsze - kiedy Prokuratura ma zamiar skończyć prowadzone w tej sprawie od roku śledztwo

Po drugie - Czy śledztwo dotyczy nadal wyłącznie zarzutu „ przekroczenia kompetencji przez konserwatora zabytków”, czy też , po rocznym badaniu tej sprawy, Prokuratura zauważyła interesujące związki wyburzenia z dość niezwykłą szybkością wydania decyzji przez organy administracji i korelacją tego faktu z opracowaniem nowego planu zagospodarowania terenu w rejonie rozebranej synagogi.

Czy przeprowadzona została ekspertyza pozostałości budynku synagogi pod kontem zgodności z rzeczywistością opinii Nadzoru Budowlanego ?

Czy może, zdaniem Prokuratury, w związku z wielka liczbą wyburzeń, dochodzić do działań mających na celu pozbycie się lokatorów i handel działkami budowlanymi w atrakcyjnych punktach miasta ?

Szanowny Pan Prezydent Miasta Konina - Józef Nowicki

W związku z faktem , że na terenie zabytkowej Starówki i w jej bezpośredniej otulinie następują masowe wyburzenia obiektów sakralnych i zabytkowych kamieniczek, a na ich miejsce budowane są pseudonowoczesne lub nieudolnie naśladujące zabytkową architekturę, budynki, chciałem uprzejmie zapytać;

Czy prawdą jest, że w okresie Pana kadencji wyburzono w Starym Koninie więcej obiektów o charakterze zabytkowym lub tworzących klimat i charakter starej części miasta niż zniszczono i wyburzono w latach okupacji 1939 - 1945 ?

Czy zgodzi się Pan Prezydent, że w najbliższym czasie czekają nas kolejne wyburzenia, przy Placu Zamkowym, Wodnej, Wojska Polskiego, Staszica a być może i Placu Wolności ? Co Pan ma zamiar z tym zrobić?

Szanowni Panowie Radni

Czy zechcieli by może Panowie powiedzieć ile razy na Sesjach Rady Miasta składaliście interpelacje lub choćby zapytania w związku z systematycznym wyburzaniem Starego Konina ? Czy może zgłosiliście w tej sprawie choć jeden projekt Uchwały? Myślę, że wyborcom należy się taka odpowiedź…

Szanowny Pan Dyrektor Muzeum Okręgowego w Koninie - Lech Stefaniak

Przy okazji troski. Przed rozpoczęciem remontu ulicy Dmowskiego , którą Niemcy wybrukowali płytami nagrobnymi, macewami, z żydowskiego cmentarza, zapewnił mnie Pan, że wszystkie prace będą pod szczególnym nadzorem Muzeum. Mam pytanie, ileż fragmentów nagrobków udało się wydobyć i ocalić i gdzie one się obecnie znajdują.

 Z zainteresowaniem czekam na odpowiedzi

Do usłyszenia za tydzień

Adam Zagórski


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)

Powiązane informacje:Najczęściej przeglądane informacje: