Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Poniedziałek 27.05.2024 r. Imieniny: Amandy, Jana, Juliana

Ocena:

RAJD ROWEROWY Z PATRIOTYCZNYM WYDŹWIĘKIEM. Miłośnicy jednośladów w drodze

Spławie, Cienin Kościelny, Kamień, Nowa Wieś, Grzybków, Radwaniec, Przyjma, Adamów 29.04.2023 23:21

RAJD ROWEROWY Z PATRIOTYCZNYM WYDŹWIĘKIEM. Miłośnicy jednośladów w drodze

W styczniu 2023 roku minęła 160. rocznica wybuchu powstania styczniowego. Choć była to nieudana próba walki z rosyjskim zaborcą, to i tak to wydarzenie w znaczący sposób zapisało się na kartach historii. Do dziś miejsca pochówku tych, którzy wówczas polegli w imię ocalenia polskości, przywołują na myśl pamięć o ich czynach i honorowej postawie.


Jeden z takich kurhanów od dawien dawna znajduje się na zachodnim skraju Nowej Wsi w gminie Słupca. W tamtejszej mogile spoczywają szczątki 3 powstańców styczniowych – konnych strzelców z oddziału płk. Aleksandra Matysiewicza. Zginęli oni w potyczce stoczonej tam 7 lipca 1863 roku.

28 kwietnia 2023 roku właśnie do Nowej Wsi udała się na rowerach grupa dzieci i młodzieży ze Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie wraz z nauczycielami Katarzyną Stachurską, s. Immakulatą Podczasiak CSDP i Przemysławem Ciesielskim (pomysłodawcą rajdu).

Wycieczka jednośladami, która odbyła się przed majowymi świętami, na pewno przysłużyła się krzewieniu idei patriotyzmu oraz zgłębianiu lokalnej historii z powstaniem styczniowym w tle. Ponadto sprzyjała bliższemu poznaniu okolicznych miejscowości, przez które wiódł szlak przejazdu rowerzystów (między innymi: Spławie, Cienin Kościelny, Kamień, Nowa Wieś, Grzybków, Radwaniec, Przyjma, Adamów).

Tekst: Przemysław Ciesielski

RAJD ROWEROWY Z PATRIOTYCZNYM WYDŹWIĘKIEM


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)