Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Niedziela 28.02.2021 r. Imieniny: Ludomira, Makarego, Wiliany

Ocena: 2
2 0

Wojna ! -Dzień po dniu

Konin 27.08.2018 08:32

Wojna ! -Dzień po dniu

Chcieliśmy Państwu zaproponować  cykl materiałów ukazujących wydarzenia z pierwszych dni wojny i okupacji w Koninie.

Wojna światowa była wydarzeniem strasznym . Jeszcze przez dwa pokolenia wyznaczała granicę światów i czasów. Jeszcze dwa pokolenia mówiły : „ Przed wojną” i „ Po wojnie”. Konin był na trasie tego walca historii i tak jak wszystkie miasta i wszyscy mieszkańcy zapłacił daninę zniszczeń, krwi i upokorzeń. Mieszkańcy Konina ginęli w nalotach, na polach bitew całej Europy, w obozach, w egzekucjach i w lesie katyńskim. Przypomnijmy te czasy…


*

27 sierpnia 1939 r.

Wobec braku zgody Francji i Anglii na przeprowadzenie mobilizacji powszechnej, władze wojskowe zarządziły tak zwaną „ mobilizację cichą”, „ tajną”. Karty mobilizacyjne nakazujące stawienie się w swoich jednostkach otrzymali oficerowie rezerwy i specjaliści, zwłaszcza z dziedziny obrony przeciwlotniczej. Konin opuściło udając się do swoich jednostek (Września, Gniezno, Poznań) ponad stu oficerów rezerwy.

Zachodni specjaliści wojskowi uznali ten etap mobilizacji za znakomicie zorganizowany i niezwykle sprawny.

Kilka dni wcześniej, na Placu Wolności w Koninie odbyła się uroczystość poświęcenia i przekazania wojsku, ufundowanego ze składek mieszkańców ciężkiego karabinu maszynowego i kilku apteczek polowych.

Dar dla wojska


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)