Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Czwartek 25.02.2021 r. Imieniny: Almy, Cezarego, Jarosława

Ocena: 3
3 0

Konin, którego nie ma - „ Łokciowizna”

Konin 24.07.2018 15:47

Konin, którego nie ma - „ Łokciowizna”

Co prawda, po ostatnim wspomnieniu z „Goplaną” w roli głównej jedna z Czytelniczek zarzuciła mi w komentarzy „całkowity brak znajomości tematu”, będę brnął dalej, jak zwykle licząc, że Czytelnicy mnie poprawią lub uzupełnią to co pamiętam.


Dziś ważny, choć niepozorny Punt. Aleje 1 Maja, blok między „Domem Górnika” (następnie Urzędem Wojewódzkim a obecnie Starostwem) a Pałacem Ślubów czyli dzisiejszą Restauracjo - kawiarnią „Pałacyk”.

Nie wiem czy Państwo pamiętają, ale z bliżej nieodgadnionych powodów Alejami spacerowało się przeważnie stroną od dworca PKP. Druga, mimo licznych sklepów , była mniej uczęszczana. A na zdjęciu, które zachował dla nas i konińskich wspomnień Pan Jan Urbański widać, na pierwszym planie, sklep z „tkaninami”. Kiedyś takie sklepy nazywano w Koninie „Sklep z łokciowizna” ( od łokcia, którym mierzono materiał) , „ metrażem” lub „sklepem sukienniczym” a także, po prostu „sklepem z materiałami”.

O ile się nie mylę, przed tym sklepem był fryzjer, a za sklepem, na rogu, kwiaciarnia.

koninianka Data: 24.07.2018 21:35 ID:10474
Dokładnie tak było -pamiętam
ziza Data: 19.04.2019 19:01 ID:11169
Wydaje mi się, że budynek Pałacu Ślubów był wcześniej jednym z budynków zabudowań gospodarstwa rolnego.Spacerowało się po drugiej stronie Alei tylko dlatego, że tam nie było drzew i było jaśniej i przestronnie.Prawie tak jak dziś.W bloku widocznym na zdjęciu na rogu był fryzjer obok sklep spożywczy (tzw. Podębińska od nazwiska pierwszej kierowniczki), na piętrze urzędowała dentystka.

Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)