Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Czwartek 25.02.2021 r. Imieniny: Almy, Cezarego, Jarosława

Ocena: 2
2 0

Konin, którego nie ma - Mleczny bar

Konin 21.07.2018 10:56

Konin, którego nie ma - Mleczny bar

Mleczny bar to była INSTYTUCJA ! Pojawiał się w piosenkach ( Wojciech Młynarski: „ Feerią neonów błyszczy mleczny bar” ), w wielu filmach, w tym tych najpopularniejszych Barei. Z barem związany był popularny niegdyś dowcip: - „ Pani z kuchni woła na „salę konsumpcyjną” : „ Kto prosił ruskie ?!”

„ Nikt nie prosił. Same przyszli…” - odpowiada ktoś z Sali.


Młodszemu pokoleniu wyjaśnienie się należy, że w barze mlecznym najpierw zamawiało się potrawę przy kasie, płaciło i dopiero ze stosownym paragonem szło się do „okienka” gdzie wydawano potrawy.

Potrawy, jak sama nazwa wskazuje, były „mleczne”, a raczej „ bezmięsne” . Były więc nieśmiertelne „leniwe” , ziemniaki z maślanką i „ skraweczkami”, pomidorowa, ogórkowa, krupnik ( na podrobach drobiowych oczywiście) no i wspomniane „pierogi ruskie” lub naleśniki z serem. W barach mlecznych było tanio  a niekiedy nawet smacznie i czysto.

W Koninie, o ile mnie pamięć nie zawodzi, był bar „Dworcowy” przy ulicy Dworcowej, tam gdzie dzisiaj apteka, Bar, po prostu, „ Mleczny” przy Alejach 1 Maja oraz Bar Ratuszowy w Sali zajętej dzisiaj na sesje przez radnych.

Dziś barów mlecznych w Koninie już nie ma. Czy by się przydały? Ocenę zostawiam Państwu.


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)