Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Środa 08.04.2020 r. Imieniny: Amadeusza, Cezaryny, Juliany

Ocena: 5
5 0

Konin, którego nie ma - Ulica Urbanowskiej

Konin 02.02.2018 14:46

Konin, którego nie ma - Ulica Urbanowskiej

Właściwie nie zdjęcia, a rysunki Pana Włodzimierza Sznajdra , które zacząłem przeglądać, uzmysłwoły mi, jak, na naszych oczach, znika Stary Konin.


Rysunki te powstały całkiem nie tak dawno. W drugiej połowie lat osiemdziesiątych, a wydane zostały na początku lat dziewięćdziesiątych. Tymczasem większość rzeczy, miejsc, które uchwycił swym piórkiem i ołówkiem Pan Sznajder , wygląda dziś zupełnie inaczej.

Na przykład ulica Zofii Urbanowskiej. Jedna z najstarszych ulic Konina bo posiada jeszcze średniowieczny rodowód. W XIX wieku, koło dzisiejszego skrzyżowania z ul. Kilińskiego, ulica przechodziła w polną drogę i biegła dalej do Krykawki i cmentarza Żydowskiego. Zmieniała także nazwy. Początkowo nazywano ją „ Bednarska”, potem „Browarna” by , końcu, nazywać ją „ Piwną”. Przy tej ulicy stał sobie nie tylko „Dworek Urbanowskiej”, ale i okazały budynek Konińskiego Towarzystwa Wioślarskiego, Kasa Powiatowa czyli dawny Urząd Skarbowy, kino W. Stasińskiego oraz imponująca kamienica dziedzica Glinki.

Jeżeli ta nowa forma rysunkowego spojrzenia na Konin, którego nie ma zyska Państwa aprobatę, wrócimy do rysunków jeszcze w przyszłości.


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)


Najczęściej przeglądane informacje: