Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Poniedziałek 30.03.2020 r. Imieniny: Amelii, Dobromira, Leonarda

Ocena: 1
1 0

Konin, którego nie ma - Koń za Torę

Konin 11.08.2017 15:21

Konin, którego nie ma - Koń za Torę

Pamiętacie państwo to miejsce ? No oczywiście. Koń dziś stoi , jak stał. Nie ma chyba już reklamy Zajazdy Stary Koń. Zadziwia brak ruchu, nie licząc jednej ciężarówki.

Ale to miejsce, jak wiele innych w Koninie, ma swoją własną historię i z tego powodu należy o te wszystkie miejsca dbać. A było to tak…


W archiwum miejskiego magistratu, w latach sześćdziesiatych,  postanowiono zrobić porządki. Nikt tam się nie zajmował papierami , tym bardziej zabytkowymi, więc poleciało wszystko na wysypisko śmieci. No może nie wszystko. Ówczesny - już nie pamiętam - Przewodniczący Miejskiej Rady Narodowej czy Burmistrz Miasta, Pan Kaszuba, zwrócił uwagę na pokaźnych rozmiarów rulon. Okazało się, że była to, cudem ocalała Tora z konińskiej synagogi. Pan Kaszuba schował ją w szafie swojego gabinetu. Jak się okazało, nie musiał długo czekać.  Do konina przyjechała grupa Żydów, ocalonych z Holokaustu mieszkańców Konina. Pan Kaszuba postanowił oddać im zabytkową Torę. Gest miał wielkie znaczenie dla byłych konińskich Żydów. Jeden z nich, mający wytwórnię wyrobów z żywic epoksydowych, w dowód wdzięczności podarował miastu konia, który do dziś stoi na rogatkach miasta. Ot i historia, a w każdym razie jej część.

Jan Data: 18.08.2017 01:11 ID:8928
Dawna trasa E8 w kierunku Warszawy i reklama zajazdu Stary Koń

Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)


Najczęściej przeglądane informacje: