Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Niedziela 18.04.2021 r. Imieniny: Apoloniusza, Bogusławy, Gościsławy

Ocena: 3
3 0

Konin, którego nie ma - Mieczysław Bekker

Konin 25.05.2017 13:26

Konin, którego nie ma - Mieczysław Bekker

Profesor Mieczysław Bekker przyjechał do Konina w latach dwudziestych, jako młodzieniec wraz z swym ojcem, który budował, a następnie był udziałowcem Cukrowni Gosławice.


Zamieszkał wraz z rodziną w domu przy ulicy Staszica 9 i uczył się w Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki.

Po zakończeniu edukacji w Koninie studiował na Politechnice Warszawskiej.  Po jej skończeniu pracować zaczął w polskim przemyśle zbrojeniowym, gdzie zaprojektował między innymi, wdrożony do produkcji, czołg zdolny poruszać się po torach kolejowych wyprzedzając pociąg pancerny.

W trakcie wojny losy rzuciły go do Kanady, gdzie nadal projektował „ poruszające się po bezdrożach” pojazdy wojskowe. Następnie wziął udział w ogłoszonym przez NASA konkursie na pojazd księżycowy, którym jeździć mieli po księżycu amerykańscy kosmonauci. Pojazd zyskał największe uznanie i wylądował wraz z ekipa Apolla na Księżycu.

Zyskawszy sławę i uznanie rozpoczął prace nad pojazdem marsjańskim. Jednak, zaawansowane już prace, zostały przerwane w związku z czasowej rezygnacji USA z programu marsjańskiego.

Pan Mieczysław był częstym gościem Konina. Spotykał się z kolegami i koleżankami skupionymi w Towarzystwie Absolwentów Konińskich Szkół Średnich oraz uczniami swojego liceum.


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)