Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Niedziela 18.04.2021 r. Imieniny: Apoloniusza, Bogusławy, Gościsławy

Ocena:

Konin, którego nie ma – Brykiety

Konin 13.11.2016 09:19

Konin, którego nie ma – Brykiety

Pewnie jeszcze jest wiele osób, które pamiętają brykiety. Ten ersatz węgla cieszył się w Koninie i okolicach wielkim powodzeniem, gdyż miał tyle samo zalet co i wad.


Wadą brykiet była bez wątpienia ich niska kaloryczność i fakt, że po ich spaleniu wyjmowało się z pieca niemal tyle samo popiołu co włożyło się brykiet. Drugą wadą było to, że brykiety nie nadawały się do dalszego transportu, bo rozpadały się i kruszyły. Trzecia wadą było to, że przechowywać je trzeba było pod dachem, gdyż na deszczy „ lasowały się”, jak to mówiono i rozpadały na brunatny proszek.

Jeśli chodzi o zalety… No najważniejszą zaletą brykiet było to, że były i ratować się nimi można było, gdy nie „ rzucili” węgla, co było zjawiskiem bardzo częstym.

Brykiety były też tańsze od węgla co miało swoje znaczenie. Wreszcie, brykiety paliły się, a raczej tliły bardzo długo. Służyły więc w piecach do podtrzymywania ciepła, a w węglowych kuchniach, do podtrzymywania ognia.

Produkująca je brykietownia działała przez kilkadziesiąt lat i wielu pożegnało ją z żalem. Resztki maszynerii oglądać można w Muzeum w Gosławicach.


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)