Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Wtorek 23.04.2024 r. Imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha

Ocena: 5
5 0

Konin, którego nie ma (16)

Konin 07.04.2016 16:58

Konin, którego nie ma (16)

 Mało rzeczy czy budowli tak bardzo zrosło się z Koninem , jak „ Most Żelazny” nazwany dzisiaj ‘ Mostem Marszałka Piłsudskiego”. Z tego powodu mało kto pamięta, że most ten jest fragmentem imponującego mosty w Opaleniu, który wznieśli w latach 1905 – 1909 Niemcy, jako element trasy Berlin – Królewiec.  Po pierwszej wojnie światowej most znalazł się w granicach Polski i przestał mieć znaczenie tranzytowe oraz militarne. Postanowiono go rozebrać i fragmentami obdzielić potrzebujące mostu miasta. Większą część otrzymał Toruń, a mniejszą Konin.


Pół roku trwał transport mostu do konina, a jego elementy zajęły sto wagonów kolejowych. Budowę mostu zlecono inżynierowi Władysławowi Piestrzyńskiemu ( poza mostem został    a po nim pamiątka w postaci jego willi , w której kiedyś mieścił się „ Pałac Ślubów”, a dziś restauracja „ Pałacyk”.)

Inżynier Piestrzyński wywiązał się dobrze ze swego zadania, czego dowodem jest nie tylko stojący do dziś most, ale także zapisany fakt, że po zakończonej budowie pozostały 3 nity, co świadczy o dokładnych planach, sumiennej pracy i oszczędności.

Pierwsze zdjęcie pokazuje nieistniejący most w Opaleniu, 2, 3 i 4 budowę mostu, kolejne grupowe zdjęcie budowniczych i wreszcie zdjęcie Inżyniera w. Piestrzyńskiego

Most żelazny


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)