Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Poniedziałek 15.07.2024 r. Imieniny: Henryka, Igi, Włodzimierza

Ocena:

Konińska Rewolucja Klimatyczna Młodych'23: Młodzi Ambasadorzy Klimatu w Koninie mobilizują rówieśników do działań na rzecz klimatu

Konin 27.04.2023 14:10

Konińska Rewolucja Klimatyczna Młodych'23: Młodzi Ambasadorzy Klimatu w Koninie mobilizują rówieśników do działań na rzecz klimatu

W dniu 24 kwietnia w Koninie w CKiS – Dom Kultury OSKARD w Koninie odbył się Klimatyczny Sejmik Samorządów Uczniowskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych pod tytułem “Robimy Klimat Pod Klimat”. Wydarzenie było organizowane przez Młodych Ambasadorów Klimatu ze Stowarzyszenia M-LAB we współpracy z samorządem Miasta Konina.
- Sejmik był kolejnym krokiem milowym w tworzeniu Polityki Dialogu Klimatycznego przez Młodych Ambasadorów Klimatu – mówi Julia Nowaczewska, Młoda Ambasadorka Klimatu prowadząca sejmik - Zaprezentowaliśmy wyniki przeprowadzonych przez nas w marcu konsultacji i sondażu obywatelsko-klimatycznego w kontekście poczucia sprawczości wśród młodzieży.

Wydarzenie otworzył zastępca prezydenta miasta Konina ds. gospodarczych pan Paweł Adamów oraz koordynatorka ds. młodzieży i projektów kreatywnych pani Agnieszka Gołębiowska. Młodzi uczestnicy wzięli udział w debacie obywatelskiej na temat ich motywacji i barier w podejmowaniu społecznego działania na rzecz szkoły lub miasta, uczestniczyli w warsztacie samorządności uczniowskiej przeprowadzonym przez panią Annę Bentyn oraz wysłuchali wykładu pod nazwą „Antropocen i co dalej?” pani Małgorzaty Werhun-Popiołek.

Młodzi Ambasadorzy Klimatu zaprosili swoich rówieśników do nowej akcji pod nazwą „Konińska Rewolucja Klimatyczna Młodych’23”. MAK wspólnie z uczniami 13 szkół – uczestnikami sejmiku, którzy już zgłosili się do akcji, zrealizują projekty małych niskokosztowych interwencji klimatycznych w otoczeniu swoich szkół. Uczniowie zaprezentowali swoje pomysły na interwencje podczas Sejmiku – a pomysłów im zdecydowanie nie brakowało. Znalazły się wśród nich między innymi zielone ściany, ogród przyrodniczy, budki lęgowe dla ptaków, hotele dla owadów czy ławki łąki kwiatowe.

- Rewolucja będzie niepowtarzalną szansą na przeprowadzenie realnych działań na rzecz ochrony środowiska oraz przeciwdziałania zmian klimatu w większej skali – mówi Agnieszka Gołębiowska koordynatorka projektu MAK - Będzie to również okazja do zwiększenia świadomości ekologicznej młodszych i starszych mieszkańców Konina a zaangażowanie w planowanie i realizację interwencji klimatycznych da młodym ludziom praktyczną możliwość na rozwijanie umiejętności organizacyjnych, pracy zespołowej, przedsiębiorczości współpracy w grupie oraz rozwiązywania problemów.

W realizacji swoich projektów młodzi mogą liczyć na pomoc ekspertki do spraw interwencji klimatycznych, ale również na partnerów i sponsorów, którzy po omówieniu projektu udostępnią czy też przekażą potrzebne rośliny i materiały:  Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Koninie, Miejski Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Koninie, Fundacja Leroy Merlin, Zakład Utylizacji Odpadów w Koninie, Lasy Państwowe Nadleśnictwo Konin oraz Smurfit Kappa.

- Pomysły nie kończą się jednak tylko na tych zaprezentowanych podczas sejmiku – dodaje Julia Nowaczewska - Rewolucja trwa od maja do czerwca a przyłączyć mogą się do niej również inne szkoły, firmy, organizacje i instytucje. Wystarczy zarejestrować swoje małe interwencje na stronie internetowej https://m-lab.konin.pl/mlodzi-ambasadorzy-klimatu/koninska-rewolucja-klimatyczna-mlodych-2023/ i przystąpić do działania. 

Autorka: Gabriela Grzelecka MAK

Dokumentacja zdjęciowa: Renata Rudowicz

Konińska Rewolucja Klimatyczna Młodych'23


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)