Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Czwartek 28.09.2023 r. Imieniny: Libuszy, Wacławy, Wacława

Ocena:

ZUS wypłacił kolejne czternastki

Polska, Wielkopolska, Konin 16.09.2022 21:26

ZUS wypłacił kolejne czternastki

5 i 6 września kolejni seniorzy otrzymali czternastki z ZUS. W Wielkopolsce w tych dniach dodatkowe świadczenie otrzymało ponad 87 tys. emerytów i rencistów na łączną kwotę 105,8 mln zł. Nie licząc świadczeń ZUS wypłaconych 10, 15, a także ostatniej transzy w tym miesiącu, która wypłacona zostanie 20 września.

W nadesłanej do naszej redakcji drogą poczty elektronicznej wiadomości regionalna rzeczniczka prasowa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w województwie kujawsko-pomorskim Krystyna Michałek, czternasta emerytura wypłacana jest z urzędu. Nie trzeba składać żadnych wniosków. Osoby uprawnione otrzymują ją wraz z emeryturą, rentą czy innym świadczeniem długoterminowym. Zdecydowana większość z nich wypłacana jest w pełnej wysokości, czyli 1 217,98 złotych na rękę.

Do tej pory czternastki trafiły do 3,6 miliona emerytów i rencistów na łączną sumę 4,4 miliarda złotych. W województwie wielkopolskim wypłaciliśmy 411,1 miliona dla niemal 342 tysięcy osób. 

W sumie czternasta emerytura trafi do 9 milionów emerytów, rencistów, w tym 8,1 miliona z ZUS.

Prawo do czternastki mają osoby, które na 24 sierpnia, czyli dzień poprzedzający pierwsze wypłaty pobierali jedno z długoterminowych świadczeń, na przykład emeryturę, rentę czy świadczenie przedemerytalne.

Na pełną kwotę świadczenia, to jest 1 217,98 zł na rękę, mogą liczyć osoby, których świadczenie podstawowe - na przykład emerytura lub renta - nie przekracza 2 900 złotych brutto.

W przypadku osób ze świadczeniem o wysokości powyżej 2 900 złotych czternastka będzie zmniejszana zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”. Świadczenie nie będzie jednak przyznawane, jeśli kwota czternastej emerytury będzie niższa niż 50 złotych. To oznacza, że na czternastkę mogą liczyć osoby, których emerytura czy renta nie przekracza 4 188,44 złotych brutto.

Czternastki nie otrzymają osoby ze świadczeniem zawieszonym, np. z powodu przekroczenia limitów dorabiania oraz osoby, których emerytura czy renta jest wyższa od kwoty 4 188,44 złotych brutto.

Czternasta emerytura jest wolna od potrąceń, np. zajęć komorniczych. Nie wlicza się też do dochodu przy ubieganiu się o pomoc społeczną, alimenty czy świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji.

ZUS wypłacił kolejne czternastki
Typ: m4a Rozmiar: 0.87 Mb


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)