Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Czwartek 11.08.2022 r. Imieniny: Luizy, Włodzmierza, Zuzanny

Ocena: 1
1 0

Wystarczy dłużej pracować żeby nie płacić podatku

Polska, Wielkopolska, Konin 22.07.2022 23:20 (20 dni temu)

Wystarczy dłużej pracować żeby nie płacić podatku

Jak informuje regionalna rzeczniczka prasowa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w województwie kujawsko-pomorskim Krystyna Michałek ,pracujący senior, który nie otrzymuje emerytury czy renty rodzinnej mimo nabycia uprawnienia, nie zapłaci podatku, o ile  osiągnął wiek emerytalny, podlega ubezpieczeniom społecznym, a jego przychody nie przekroczą 85 528 zł w roku podatkowym. Musi również złożyć odpowiednie oświadczenie do swojego pracodawcy czy zleceniodawcy.Osiągnięcie powszechnego wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet, 65 dla mężczyzn),  to nie zawsze koniec aktywności zawodowej. Wielu  seniorów mimo ukończonego wieku emerytalnego odkłada decyzję o przejściu na świadczenie, pracując dalej. Takie osoby mogą skorzystać z ulgi dla pracujących seniorów zwanej popularnie PIT-0.

- Jest to ulga tylko dla osób pracujących, które nie pobierają emerytury, czy renty rodzinnej pomimo osiągnięcia wieku emerytalnego. Z ulgi tej mogą również skorzystać osoby, które mają przyznane prawo do emerytury, ale jej nie otrzymują, bo  nie rozwiązały stosunku pracy i emerytura jest zawieszona. Natomiast nie skorzystają z niej ci seniorzy, którzy dostają pieniądze z ZUS i dorabiają jeszcze do swojego świadczenia – wyjaśnia Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Warunkiem, by skorzystać z ulgi i nie płacić podatku dochodowego jest podleganie ubezpieczeniom społecznym z tytułu pracy na etacie, umowy zlecenia zawartej z firmą, czy z działalności gospodarczej opodatkowanej według skali, stawką liniową oraz ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Zwolnienie z podatku dotyczy także przychodów z tytułu zasiłku macierzyńskiego.

Ulga nie dotyczy natomiast przychodów na przykład z  umowy o dzieło oraz z praw autorskich, z zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego (na przykład zasiłków chorobowych), zwolnionych z podatku dochodowego (na przykład diet i innych świadczeń z tytułu podróży służbowej czy też świadczeń sfinansowanych z ZFŚS), czy tych, od których zaniechano poboru podatku w drodze rozporządzenia.

By skorzystać z preferencji podatkowej, nie można pobierać emerytury ani renty rodzinnej z ZUS KRUS, zakładów emerytalnych służb mundurowych oraz uposażenia sędziego. Osoby na etacie i umowie zlecenia muszą także złożyć odpowiednie oświadczenie do swojego pracodawcy lub zleceniodawcy.

Do jakiej kwoty ulga

Rzeczniczka wyjaśnia, że roczny limit przychodów wolnych od podatku wynosi 85 528 złotych. Jeśli senior przekroczy limit ulgi, do dochodów podlegających opodatkowaniu według skali podatkowej ma zastosowanie kwota wolna od podatku w wysokości 30 000 złotych. W takim przypadku PIT-0 dotyczy przychodu wynoszącego 115 528 złotych brutto (85 528 złotych + 30 000 złotych).

Pracujący emeryt uwzględnia ulgę w rozliczeniu za 2022 r. lub wcześniej już na etapie zaliczek na podatek.

Wystarczy dłużej pracować
Typ: m4a Rozmiar: 1.61 Mb


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)