Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Sobota 18.05.2024 r. Imieniny: Alicji, Edwina, Eryka

Ocena: 1
1 0

Dworzec w Kole - przed i po renowacji...

Koło 05.05.2021 12:39

Dworzec w Kole - przed i po renowacji...

Dworzec w Kole. Duma jego mieszkańców. A dla koninian? Dowód na to, że w naszym mieście dałoby się nie burzyć poprzedniego budynku dworca, jedynie go modernizując. Należy jednak wziąć pod rozwagę, że mówimy o dwóch zupełnie różnych epokach. O modernizacji dworca w Kole zaczęło myśleć w 2010 roku. Koncepcja nowego dworca w Koninie pojawiła się w latach sześćdziesiątych dwudziestego wieku, a więc jeszcze w epoce PRL-u...


Budynek dworca kolejowego w Kole wzniesiono w latach 1925 - 1928 (a więc w czasach II RP, niedługo po odzyskaniu niepodległości przez nasz kraj) przy nowo wybudowanej linii kolejowej łączącej Kutno ze Strzałkowem. Kutno należy dziś do województwa łódzkiego, ale warto pamiętać o tym, że przed II wojną światową zarówno Konin jak i Koło także znajdowały się w ówczesnych granicach administracyjnych tego województwa.

W 2010 roku pojawiła się koncepcja modernizacji budynku dworca, który wpisany jest do Gminnej Ewidencji Rejestru Zabytków pod numerem 77. W Programie Opieki nad Zabytkami miasta Koło na lata 2014 - 2017 określono plany wpisania budynku do rejestru zabytków NID. Uroczyste otwarcie wyremontowanego budynku dworca oraz jego otoczenia miało miejsce w 2013 roku. 

Przed dworcem znajduje się głaz. Głaz upamiętniający transport 80 tysięcy Żydów, których przewożono tędy z łódzkiego getta do Ośrodka zagłady Chełmno nad Nerem (niem. SS-Sonderkommando Kulmhof). Tu przesiadali się na wagony kolejki wąskotorowej i jechali dalej do Kulmhof. Tekst upamiętniający umieszczony został na głazie w dwóch językach - polskim i niemieckim...

Inną ciekawostką budynku dworca kolejowego w Kole jest istnienie tablicy pamiątkowej na jego północnej ścianie. Tablica ta upamiętnia ofiary bestialskiego nalotu Luftwaffe na teren przyległy do dworca oraz pociąg w którym znajdowała się ewakuowana ludność z Krotoszyna i Jarocina (skład znajdował się na bocznym torze). To tragiczne wydarzenie miało miejsce 2 września 1939 r., zginęło około 250 osób, zostali pochowani na cmentarzu rzymskokatolickim w Kole.

Zdjęcia: Wikipedia

Dworzec w Kole


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)