Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Czwartek 18.04.2024 r. Imieniny: Apoloniusza, Bogusławy, Gościsławy

Ocena:

Zakup motocykla – o czym musisz pamiętać?

27.04.2021 18:11

Zakup motocykla – o czym musisz pamiętać?

Zakup motocykla to niecodzienna czynność, która wymaga od nabywcy dopełnienia kilku ważnych formalności. W tym tekście opowiemy Ci więcej o tym, co musisz zrobić po zakupie motocykla.


Zacznij od umowy


Zazwyczaj kwestię umowy załatwia osoba sprzedająca motocykl, ale skoro masz podpisać dokument, to warto, żebyś upewnił się, że jest dobrze zredagowany. Informacje zawarte w umowie kupna-sprzedaży mają bowiem duży wpływ na to, jak cała transakcja będzie postrzegana przez urzędy. Najlepiej będzie, więc jeśli zarekomendujesz sprzedawcy skorzystanie z gotowej umowy kupna-sprzedaży. Dzięki temu obaj będziecie mieć pewność, że wszystko jest tak, jak być powinno. Sprawdź gotowy do pobrania dokument umowy kupna sprzedaży motocykla: https://autoumowa.pl/jak-spisac-umowe-kupna-sprzedazy-motocykla-wzor/.


Co musi zrobić kupujący motocykl?


Poniżej znajdziesz opis najważniejszych formalności, jakie będą czekać na Ciebie po zakupie motocykla. 


1.    Zdecyduj co z ubezpieczeniem OC


W momencie, w którym podpiszesz umowę i staniesz się właścicielem pojazdu, to na Tobie będzie spoczywać obowiązek ubezpieczenia motocykla. Podczas zakupu możesz zdecydować, czy chcesz pozostać przy polisie sprzedającego, czy może wolisz wykupić własne ubezpieczenie. Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety, ale skłaniamy się bardziej ku nowej polisie, ponieważ istnieje wtedy możliwość budowania swojej własnej historii ubezpieczeniowej. Zacznij zbierać zniżki już teraz i nie czekaj do momentu, aż OC sprzedawcy wygaśnie.


2.    Zarejestruj motocykl w urzędzie


Rejestracja pojazdów odbywa się w Wydziałach Komunikacji właściwych dla miejsca zamieszkania petenta. Pamiętaj, by do wniosku o rejestrację dołączyć załączniki w postaci:
•    dowodu osobistego,
•    umowy kupna-sprzedaży,
•    tablic rejestracyjnych,
•    karty pojazdu (jeśli została wydana).
Zgodnie z prawem na rejestrację motocykla masz 30 dni od dnia podpisania umowy kupna-sprzedaży. Niedopełnienie tego obowiązku skutkuje nałożeniem kary grzywny, której wysokość waha się od 200 do 1000 złotych.


3.    Zapłać podatek od czynności cywilnoprawnych


Zakup motocykla tworzy obowiązek podatkowy, który należy wypełnić w ciągu 14 dni od dnia podpisania umowy kupna-sprzedaży. Wysokość podatku PCC wynosi 2% wartości pojazdu, a kwota powinna być przelana na konto właściwego urzędu skarbowego. Będziesz musiał również złożyć deklarację PCC-3, a w przypadku, gdy motocykl jest współwłasnością deklarację PCC-3/A. Wejdź na stronę: https://autoumowa.pl/ i dowiedz się więcej o umowach zakupu motocykla oraz samochodu.


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)